Blue Origin, Bezos İle İlk Mürettebatlı Uzay Uçuşunu Tamamladı

blank
Blue Origin, Bezos İle İlk Mürettebatlı Uzay Uçuşunu Tamamladı

İçerik: Blue Origin, Bezos İle İlk Mürettebatlı Uzay Uçuşunu Tamamladı

Blue Origin, Bezos İle İlk Mürettebatlı Uzay Uçuşunu Tamamladı:

Blue Origin, insanları uzaya götüren özel şirketler arasına yeni katıldı. Jeff Bezos’un ekibi, Bezos, kardeşi Wally Funk ve müşterisi Oliver Daemen’e kapsülleri çöle dönmeden önce Kárman hattının ötesine (Dünyanın 62 mil üzerinde) ödeme yaparak ilk mürettebatlı uzay uçuşunu başarıyla tamamladı. New Shepard roketi de mükemmel görünen bir inişle yere indi.

Uçuş birden fazla rekor kırdı. Hem şimdiye kadarki en yaşlı astronot (Funk, 82 yaşında) hem de en küçüğü (Daemen, 18 yaşında) içeriyordu. Ve Virgin Galactic, NASA’nın tanımına göre uzaya ilk giren olsa da, Blue Origin, uçuşunun Kárman hattını geçen iki uçuştan sadece biri olduğunu belirtmek için biraz hevesliydi.

SpaceX, bu yılın sonlarına kadar tamamen sivil bir mürettebatı uçurmayacak olsa da, Crew-1 göreviyle insanları uzaya götüren bu şirketlerden ilkiydi. Uzay turizmi planları şimdiye kadar Ay çevresindeki gezilere odaklanıyor, ancak bunların 2023’e kadar başlaması beklenmiyor.

Uçuş açıkça övünme haklarının büyük bir kısmını içeriyordu – bu, uzaya giden yolunu ödeyen ve uzay turizmi işini pazarlayan bir milyarderin başka bir örneği. Yine de, yıllarca süren mürettebatsız test uçuşlarından sonra Blue Origin için ticari hizmete önemli bir geçişi temsil ediyordu. Daha da önemlisi, özel insan uzay uçuşunun giderek yaygınlaştığını gösterdi. Blue Origin, Virgin ve SpaceX sadece öncülerdi. Şimdi sadece endüstrinin ne kadar hızlı büyüdüğü ile ilgili bir soru.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Blue Origin, Bezos İle İlk Mürettebatlı Uzay Uçuşunu Tamamladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hubble Uzay Teleskobu Aylar Sonra Tamir Edildi

Hubble Uzay Teleskobu Aylar Sonra Tamir Edildi: Hubble Uzay Teleskobu, NASA’nın zorlu, uzaktan onarım işinin …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör