Çin, Microsoft ve ABD’nin Suçlamalarını Kabul Etmediğini Söyledi

blank
Çin, Microsoft ve ABD'nin Suçlamalarını Kabul Etmediğini Söyledi

İçerik: Çin, Microsoft ve ABD’nin Suçlamalarını Kabul Etmediğini Söyledi

Çin, Microsoft ve ABD’nin Suçlamalarını Kabul Etmediğini Söyledi:

Çin, teknoloji devi Microsoft’a büyük bir siber saldırı düzenlediği iddialarını yalanladı.

ABD ve diğer Batılı ülkeler Pazartesi günü Çin’i dünya çapındaki şirketler tarafından kullanılan popüler bir e-posta platformu olan Microsoft Exchange’i hacklemekle suçladı.

Bunun, küresel güvenliği tehdit eden daha geniş bir “pervasız” davranış modelinin parçası olduğunu söylediler.

Çin, her türlü siber suça karşı olduğunu ve iddiaları “uydurma” olarak nitelendirdiğini söyledi. Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü, ABD’nin müttefiklerini Çin’e karşı “mantıksız eleştiriler” yapmaya zorladığını söyledi.

İngiltere, AB, Yeni Zelanda, Avustralya ve diğerleri, Çin devlet destekli bilgisayar korsanlarını suçlamak için ABD’ye katıldı. Microsoft’un Exchange sistemi, büyük şirketlerin, küçük işletmelerin ve kamu kurumlarının e-postalarına güç sağlar. Hack, dünya çapında en az 30.000 kuruluşu etkiledi.

Microsoft, bilgisayar korsanlarının e-posta gelen kutularına girmesine izin veren Microsoft Exchange’deki bir zayıflığı hedef almakla Çinli bir siber casusluk grubunu suçladı. Hafnium olarak bilinen grubun devlet destekli ve Çin merkezli olduğunu söyledi.

Batılı güvenlik kaynakları, Hafnium’un Microsoft’un bu zayıflıkla başa çıkmayı planladığını bildiğine ve bu nedenle Çin merkezli diğer bilgisayar korsanlarıyla paylaştığına inanıyor.

Kaynaklar, saldırının hedefli bir casusluk kampanyasından bir parçala ve yakala baskınına geçişi işaret ettiğini ve Çin’in siber davranışının arttığına dair endişelere yol açtığını söylüyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Çin hükümetinin “pervasız kampanyasını sona erdirmek için tekrarlanan çağrıları görmezden geldiğini, bunun yerine devlet destekli aktörlerin saldırılarının ölçeğini artırmalarına izin verdiğini” söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Çin hükümetinin saldırıları kendisinin gerçekleştirmemiş olabileceğini, ancak “bunu yapanları koruyor ve hatta belki de yapabilmelerini sağlamak” olduğunu söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı Pazartesi günü Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı ile bağlantılı dört bilgisayar korsanına karşı suç duyurusunda bulundu. En az bir düzine ülkede kilit sektörlerdeki yabancı hükümetleri ve kuruluşları hedef alan uzun vadeli bir kampanyayla bağlantılı olduklarını söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, Microsoft ve ABD’nin Suçlamalarını Kabul Etmediğini Söyledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör