Elektrikli Araçların Diğer Araçlardan Daha Temiz Olduğu Kanıtlandı

blank
Elektrikli Araçların Diğer Araçlardan Daha Temiz Olduğu Kanıtlandı

İçerik: Elektrikli Araçların Diğer Araçlardan Daha Temiz Olduğu Kanıtlandı

Elektrikli Araçların Diğer Araçlardan Daha Temiz Olduğu Kanıtlandı:

Elektrikli bir otomobilin benzinli bir araca kıyasla ömür boyu emisyonları, hükümetler için yoğun bir şekilde tartışılan bir konu haline geldi. Binek otomobillerin iklim etkisini karşılaştıran yeni bir çalışma, argümanda çok önemli bir rol oynayabilir. Rapor, elektrikli arabaların, gaz yakan muadillerine göre “beşikten mezara” çok daha az sera gazı emisyonu ürettiğini iddia ediyor. Araştırmaya göre, bir elektrikli otomobili şarj etmek için kullanılan elektriğin çoğunluğunun kömürden geldiği Çin ve Hindistan gibi ülkelere uygulandığında bile, temel sonuç küresel olarak aynı.

Bulgular, elektrikli arabaların gazla çalışan araçlardan daha temiz olmadığını iddia eden otomotiv ve petrol lobisi endüstrilerindeki sesler için bir azarlama niteliğinde. Hükümetler çevre politikalarını Paris Anlaşması ile uyumlu hale getirmeye çalışırken ortaya çıkıyor. 2015 yılında sonuçlandırılan iklim değişikliği anlaşması, ABD dahil 143 ülkenin küresel sıcaklık artışlarını 2 santigrat derecenin altına düşürmeyi kabul ettiğini gördü. Bu hedefe ulaşmaya yardımcı olmak için Washington eyaleti ve California, sırasıyla 2030 ve 2035’ten itibaren yeni benzinli otomobillerin satışını yasaklamayı önerdi.

Uluslararası Temiz Taşımacılık Konseyi (ICCT) tarafından yürütülen çalışma, elektrikli araçların ve benzinli araçların, hammaddelerin çıkarılmasından üretime ve nihai olarak imha edilmesine kadar tüm yaşam döngülerini inceledi. Araştırmacılar, dünya çapında yeni otomobil satışlarının yüzde 70’ini oluşturan dört bölgede araç ve yakıt türlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını inceledi: ABD, AB, Çin ve Hindistan.

Rapor, 2021’de tescil edilen otomobiller için Avrupa’da orta boy bir elektrikli otomobilin ömür boyu emisyonlarının, aynı kategorideki benzinli bir araca kıyasla yüzde 66 ila 69 arasında daha düşük olduğunu buldu. ABD’de bir EV, yüzde 60 ila 68 arasında daha az emisyon üretiyor. Çin’de bir EV, yüzde 37 ila 45 arasında daha az emisyona neden oluyor. Hindistan’da, yüzde 19 ila 34 arasında daha düşük.

2030 yılına kadar, elektrikli otomobiller ve gaz meraklıları arasındaki farkın Avrupa’da yüzde 74 ila yüzde 77’ye, ABD’de yüzde 62 ila yüzde 76’ya, Çin’de yüzde 48 ila yüzde 64’e ve Hindistan’da yüzde 30 ila yüzde 56’ya yükselmesi bekleniyor.

Özellikle araştırmacılar, bir aracın yaklaşık 18 yıl boyunca yolda olacağını varsayıyorlar. Ayrıca rakamlar arasındaki boşluğun, her bir bölgedeki enerji karışımının nasıl geliştiği konusundaki belirsizliği yansıttığını ve bunun da gelecekteki politikalara bağlı olduğunu belirtiyorlar.

“Analizin önemli bir sonucu, araç karışımı, şebeke karışımı ve benzerlerindeki farklılıklara rağmen, yaşam döngüsü emisyon eğilimlerinin dört bölgenin hepsinde benzer olduğunu göstermektir. ICCT müdür yardımcısı Rachel Muncrief, bugün kayıtlı otomobiller için [akü elektrikli araçlar] her yerde geleneksel araçlardan daha iyi göreceli [sera gazı] emisyon performansına sahip” dedi.

Ancak yine de uyarılar var. EV’ler zamanla karbon emisyonlarını azaltsalar da, kaçınılmaz olarak çevreye zarar veriyorlar. Yakın tarihli bir tahmine göre, gaz yakan bir salondan daha az zarar vermeden önce on üç buçuk bin mil yeni bir EV sürmeniz gerekecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elektrikli Araçların Diğer Araçlardan Daha Temiz Olduğu Kanıtlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör