HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi Başlıyor

blank
HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi Başlıyor

İçerik: HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi Başlıyor

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi Başlıyor:

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenecek milli harekat ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilecek ve bünyesinde bulunan sensörler, silah sistemleri ve komuta kontrol unsurları ile sorunsuz bir şekilde entegre edilmesini sağlayacak bir Hava Komuta Kontrol Sisteminin geliştirilmesi amacıyla; İleride envantere alınması planlanan Milli Savunma Bakanlığı’nın onayı ile Türk Silahlı Kuvvetleri ile Hava Kuvvetleri A protokolü imzalandı. Ayrıca, farklı bir ülkenin Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Hava Komuta Kontrol ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2014 yılından bu yana yürüttüğümüz pazarlama ve iş geliştirme faaliyetleri sonucunda 31.03.2020 tarihinde İhracat Anlaşması imzalanmıştır. Söz konusu Anlaşma ve Protokol kapsamında ASELSAN olarak geliştireceğimiz HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, ülkemizde milli imkanlarla geliştirilen ilk hava komuta kontrol sistemi olacak ve bu sayede Türkiye de sayılı ülkeler arasında yer alacaktır. kendi hava komuta kontrol sistemlerini geliştiren ve ihraç eden ülkeler.

NATO bünyesinde 20 yılı aşkın süredir geliştirilmekte olan ACCS Projesinin gerçek zamanlı kısmına karşılık gelen HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, Sensor Data Fusion (SFP – Sensor Fusion Post), RPC – Recognized Air Picture Production’ı içeriyor. Merkezi ve Havadan Havadan Resim Üretim Merkezi. Görev ve Trafik Kontrol (ACC – Hava Komuta Kontrol) kabiliyetlerini sağlayacak NATO standartlarına uyumlu bir komuta kontrol sistemi olarak geliştiriyoruz. Hava Kuvvetleri bünyesinde stratejik ve operasyonel düzeyde hazırlanan misyon ve harekat planları doğrultusunda; HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, taktik ve harekat düzeyinde gerçek zamanlı mevcut durum komuta ve kontrol faaliyetlerine olanak sağlayabilecek.

Bu yönde:

 • Hava Kuvvetlerine ait Erken İhbar Radarlarını kontrol edecek ve yönetecek ve aldığı Radar Verilerini birleştirerek doğru ve güvenilir Yerel Hava Resmi (LAP – Yerel Alan Resmi) oluşturacaktır.
 • Hava yollarının, ATO/ACO/Uçuş Planı/IDCBO ve İstihbarat Tabanlı otomatik veya manuel teşhisine izin veren bir
 • Tanınan Hava Resmi (RAP) oluşturacaktır.
 • Kara ve Deniz Kuvvetlerinden alınacak hava ve yüzey izlerini ilgili Linkler aracılığıyla ilişkilendirerek Ortak Çevre Resmi (JEP) oluşturacaktır.
 • Usul Hava Sahası Kontrolü ve Hava Trafik Kontrol faaliyetlerinin yürütülmesini sağlayacaktır. Tehdit Unsurlarına karşı en etkili önleme unsurunu en uygun zamanda belirlemek için Tehdit Değerlendirme ve Silah Tahsis Algoritmalarına sahip olacaktır.
 • Hava-Hava Müdahalesi için, Savaş Uçaklarına hedef atamasına, kesişme geometrisinin oluşturulmasına ve savaş uçaklarının pozitif ve prosedürel uçuş kontrolüne izin verecektir.
 • Kara-Hava Müdahalesi için Kara Tabanlı Füze Sistemlerine (SAM) hedef tahsisi ve hedef tahsis sonuç bilgisi alınarak durumun değerlendirilmesini sağlayacaktır.
 • HAKİM, Hava Komuta Kontrol Sistemi, Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HvBS) ve Hava Savunma Telsiz Ağı (HSTA) gibi sistemlerle tam entegre ve uyumlu çalışma kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca sahip olacağı Link-1/Link-11/Link-16 ve
 • Jreap-C arayüzleri sayesinde NATO uyumlu Komuta Kontrol Sistemleri ve Silah Sistemleri ile uyumlu çalışabilecektir.
 • HAKİM Hava İkaz Komuta Kontrol Sistemi, yakın zamanda Hava Kuvvetleri envanterine girecek olan yeni nesil RadNet Sistemi, EIRS Radar, HİSAR ve SİPER Hava Savunma Füze Sistemleri ile tam entegre çalışacak.
 • HAKİM, Yurtdışı versiyonu ile doğu bloğu radar ve silah sistemleri ile tam entegre çalışabilecek bir altyapıya sahip olacak.
0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi Başlıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör