Probe Roket Sistemi Başarıyla Fırlatıldı

blank
Probe Roket Sistemi Başarıyla Fırlatıldı

İçerik: Probe Roket Sistemi Başarıyla Fırlatıldı

Probe Roket Sistemi Başarıyla Fırlatıldı:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, SORS’un Sinop’ta gerçekleştirdiği lansman testine katıldı. Bakan Varank, Ay görevine adım adım yaklaştıklarını belirterek, insansız uzay aracının tasarımına başladıklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Şubat’ta açıkladığı Ulusal Uzay Programı’ndaki hedeflere yönelik çalışmalar aralıksız devam ediyor. Programın en önemli kısa vadeli hedefi, 2023 yılında milli ve özgün teknolojileri kullanan bir uzay aracıyla Ay’a sert iniş yapmaktır. Bu amaçla Türk mühendisler gece gündüz çalışıyor. Uzaya fırlatılacak roketlerin motorları dahil tüm detaylar titizlikle düşünülür.

Delta V geliştirildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, hibrit roket teknolojileriyle yapılan çalışmaları yerinde görmek için Sinop’ta görüştü. Bakan Varank, Savunma Sanayii Başkanlığı’na bağlı Delta V Uzay Teknolojileri A.Ş. tarafından geliştirilen SORS’un fırlatma testleri için Sinop Test Merkezi’ni ziyaret etti.

Test alanını inceledi
Ziyarette, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Delta V Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu ve çok sayıda kişi katıldı. SSTEK. Kendisine Savunma Sanayii Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Çağrı Özer eşlik etti. Varank, fırlatmadan önce test alanını inceledi. SORS’un montaj ve uçuş öncesi hazırlık aşamaları hakkında bilgi aldı.

Tasarımı başladı
Daha sonra açıklamalarda bulunan Varank, Ulusal Uzay Programı’nın hedeflerinden birinin 2023 yılında Ay’a sert iniş yapmak olduğunu hatırlatarak, “Artık uzay aracımızın tasarımına başladık.” dedim.

Hedef 100 km sınırı
DeltaV’nin Sinop’ta gerçekleştirdiği testler hakkında bilgi veren Varank, “Buradaki nihai hedef, 100 km dediğimiz uzay sınırını hibrit motorlu roketlerle geçebilmek” dedi. dedim. Yakın zamanda yabancı bir şirketin (Virgin Galactic) hibrit motorlar kullanarak uzayda yolculuk yaptığını anlatan Varank, “Burada bu motoru test edebilirsek, uzayda bir tarihçesini verebilirsek, dünyada önemli bir genişleme sağlamış olacağız. bu hibrit motorlarla uzay alanında Türkiye bu alanda bir adım önde olacak.” dedim.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Probe Roket Sistemi Başarıyla Fırlatıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Gökbilimciler Toz Bulutlarında ‘Gizlenen’ İki Yeni Galaksi Buldu

Gökbilimciler Toz Bulutlarında ‘Gizlenen’ İki Yeni Galaksi Buldu. Evrenin köşelerinde sıkışıp kalmış gizemler, herkesin hayal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör