TUSAŞ, 8. F-16 Blok-30 Savaş Uçağı’nı TSK’ya Teslim Etti

blank
TUSAŞ, 8. F-16 Blok-30 Savaş Uçağı'nı TSK'ya Teslim Etti

İçerik: TUSAŞ, 8. F-16 Blok-30 Savaş Uçağı’nı TSK’ya Teslim Etti

TUSAŞ, 8. F-16 Blok-30 Savaş Uçağı’nı TSK’ya Teslim Etti:

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, F-8 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında modernize edilen 16’ncı uçağı Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim etti.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Envanterde bulunan F-16 savaş uçaklarının hizmet ömrünün dolmasına veya dolmasına yakın olduğu için gövde uçuş saatlerini artıracak yapısal bir değişiklik sürecine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından F-16 Yapısal İyileştirme Projesi yürütülmektedir.

Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan 18 Temmuz 2021’de yapılan açıklamada, sekizinci proje kapsamında F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesinin tamamlandığı belirtildi. Uçak Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), yapısal iyileştirmeler kapsamında gerekli görülen yerlerde gövde üzerinde onarım ve değişiklik ile güçlendirme uygulamaları yapılmıştır. Kabul Testi ve Muayene faaliyetlerinin ardından HvKK pilotları tarafından son test uçuşu gerçekleştirildi ve ilk F-16 Blok-30 uçağı Temmuz 2020’de başarıyla kabul edildi. Böylece F-16 Yapısal İyileştirme faaliyetlerinde önemli bir kilometre taşı tamamlanmış oldu. Proje kapsamında 35 adet F-16 Blok-30 uçağının yapısal olarak iyileştirilmesi planlanmaktadır.

SSB Prof. Dr. İsmail Demir, Temmuz 2020’deki faaliyete ilişkin yaptığı açıklamada, “Uçak başına 1200-1500 adet yapısal parçanın yenilenmesi ve revizyonu için mühendislik çalışmalarının yapıldığı projede, onarım ve değişim ile gövde gerekli yerlerde güçlendirme uygulamaları yapılır. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yürütülen proje ile hava kuvvetlerimizin ana vurucu unsuru olan F-16 uçaklarımızın yapısal ömrünü 8000 saatten 12000 saate çıkarmayı hedefliyoruz. açıklamalarına yer vermişti.

F-16 Yapısal İyileştirme projesi kapsamında Blok-25 uçaklarından 30’unun TUSAŞ, 10’unun ise 1. Hava İkmal ve Bakım Merkezi Komutanlığı tarafından modernize edilmesi planlandı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: TUSAŞ, 8. F-16 Blok-30 Savaş Uçağı’nı TSK’ya Teslim Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Kosova Ordusu BMC Vuran Tedarik Edecek

Kosova Ordusu BMC Vuran Tedarik Edecek:Ordusunda kapsamlı bir modernizasyon gerçekleştirmeyi hedefleyen Kosova, Türkiye’den 14 adet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör