Mercedes-Benz, 2030’da Tamamen Elektrikli Olacağını Söylüyor

blank
Mercedes-Benz, 2030'da Tamamen Elektrikli Olacağını Söylüyor

İçerik: Mercedes-Benz, 2030’da Tamamen Elektrikli Olacağını Söylüyor

Mercedes-Benz, 2030’da Tamamen Elektrikli Olacağını Söylüyor. Mercedes-Benz, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli olacağını, ancak şartlar dahilinde olacağını söylüyor. Alman otomobil üreticisi, yalnızca “piyasa koşullarının izin verdiği yerlerde” elektrikli araçlar satacağını söyledi ve Mercedes’in elektrikli otomobiller için tüketici talebi olmayan ülkelerde 2030’dan sonra da gazla çalışan araçları satabileceğini ima etti.

Şirket duyuruyu, elektrikli güç aktarma organlarına büyük bir pivot ilan eden bir dizi otomobil üreticisi etkinliğinin sonuncusu olan Perşembe sabahı bir EV strateji güncellemesi sırasında yaptı. Ancak diğer otomobil şirketleri benzer şekilde tamamen elektrikli otomobil üretimine geçme sözü vermiş olsa da, Mercedes sözünü dış etkenlere karşı koruyarak dikkat çekiyor.

Diğer büyük otomobil üreticileri de benzer uyarılar içeriyor. Örneğin GM, 2040 yılına kadar karbon nötr olacağını, ancak bu tarihe kadar gazla çalışan araçların satışını sona erdirme taahhüdünde bulunmayacağını söyledi. Ve GM’nin üst düzey yöneticileri, 2035 yılına kadar yeni hafif hizmet araçlarından çıkan egzoz emisyonlarını ortadan kaldırma hedefini kesinlikten ziyade bir “özlem” olarak nitelendirdi.

Yine de Mercedes, 2030 yılına kadar serisinin elektrifikasyonu için 40 milyar € (47 milyar $) taahhüt edeceğini söylüyor. Daimler’in başkanı ve Mercedes-Benz’in başkanı Ola Källenius, şunları söyledi:

2022’den itibaren Mercedes, her segmentte tamamen elektrikli bir model sunacağını ve 2025’ten itibaren satılan her modelin saf elektrikli bir modelle sunulacağını söylüyor. Mercedes ayrıca portföyünün tamamında kullanılmak üzere üç adet ısmarlama yeni EV mimarisini piyasaya sürecek: orta ve büyük binek otomobiller için MB.EA, performans modelleri için AMG.EA ve ticari araçlar için Van.EA.

Şirket, Mercedes-Benz’in G sınıfı vagonlarının elektrikli versiyonları ve AMG yüksek performanslı araçları da dahil olmak üzere yakında piyasaya çıkacak bazı yeni ürünler hakkında ipucu verdi. Yöneticiler ayrıca, gelecek yıl tanıtacağı uzun menzilli, yüksek güçlü Vision EQXX konsept otomobili hakkında da bilgi verdi. Mercedes, EQXX ile 1.000 kilometre (621 mil) menzil ve kWh başına altı milin üzerinde bir tüketim oranı hedefliyor; bu, başarılması halinde onu piyasadaki en uzun menzilli EV’lerden biri haline getirecek.

Tedarik zinciriyle ilgili olarak şirket, pil hücresi kapasitesini 200 GWh’ye çıkarmak amacıyla biri ABD’de olmak üzere sekiz gigafabrika pil tesisi kuracak. Mercedes, üretim planlarını hızlandırmak için İngiltere merkezli bir elektrikli araç üreticisi olan Yasa’yı satın aldığını duyurdu.

Mercedes, tamamen elektrikli (veya çoğunlukla tamamen elektrikli) geleceğini belirleme konusunda yalnız değil. GM, Ford, Stellantis, Volvo, BMW ve Volkswagen, çoğunlukla elektrikli otomobil satışına geçiş konusunda benzer sözler verdiler. Bu duyurular, büyük hükümetlerin içten yanmalı motorlu araçların satışına kısıtlamalar getirmesi üzerine geldi. Avrupa Birliği, Çin ve Kaliforniya, 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlu araçların satışını yasaklayacaklarını söylediler.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mercedes-Benz, 2030’da Tamamen Elektrikli Olacağını Söylüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör