Gökbilimciler Ay’ın Oluştuğu Bölgeyi İlk Kez Tespit Etti

blank
Gökbilimciler Ay'ın Oluştuğu Bölgeyi İlk Kez Tespit Etti

İçerik: Gökbilimciler Ay’ın Oluştuğu Bölgeyi İlk Kez Tespit Etti

Gökbilimciler Ay’ın Oluştuğu Bölgeyi İlk Kez Tespit Etti:

Bilim adamları yıllar boyunca çok sayıda ötegezegen bulmuş olsalar da, güneş sistemimizin dışındaki bu dünyaların yörüngesinde dönen ayları henüz tespit edemediler. Şimdi, bir grup gökbilimci, ilk kez yapım aşamasında olan bir bölge olduğuna inanılan bir bölgeyi keşfetti (PDF). Grenoble Üniversitesi’nden Myriam Benisty ve ekibi, Dünya’dan 370 ışıkyılı uzaklıkta bulunan PDS 70 adlı bir yıldız sisteminde genç bir ötegezegenin etrafında toz diski – ay oluşturan bölge – buldu.

Ekip, Avrupa Güney Gözlemevi’nin Şili’deki Çok Büyük Teleskopunu kullanarak sistemdeki ilk protoplaneti (PDS 70b) 2018’de buldu. Bir yıl sonra, aynı ekipmanı kullanan başka bir genç gaz devi (PDS 70c) buldular. Gökbilimciler, sahip oldukları verilere dayanarak, yıldız sisteminin sadece 10 milyon yaşında olduğuna ve her iki gaz devinin de Jüpiter’den birkaç kat daha büyük olduğuna inanıyorlar. Sistem hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi de dahil olmak üzere diğer tüm olası enstrümanlara odaklandılar. ALMA, 66 kısa dalga boylu radyo çanağından oluşuyor ve gözlemleri, PDS 70c çevresindeki tozu tespit etmeyi mümkün kıldı.

Toz diski, Dünya ile Güneş arasındaki mesafeden biraz daha geniş bir mesafeye yayılıyor ve orada bizimkiyle aynı boyutta üç ay için yeterli kütle var. Benisty, uyduların çoktan oluşmuş olabileceğini söylüyor, ancak henüz kesin bir kanıt yok çünkü ALMA ile görülemiyorlar. Science’a göre, inşa edildiğinde dünyanın en büyük optik teleskobu olacak olan Extremely Large Telescope, protoplanet çevresinde uyduların zaten oluşup oluşmadığını görme gücüne sahip olabilir. Teleskop hala yapım aşamasında ve bilimsel operasyonlar en erken 2027 yılına kadar başlamayacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Gökbilimciler Ay’ın Oluştuğu Bölgeyi İlk Kez Tespit Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Gelecek SpaceX Görevinde Ücretsiz Wi-Fi ve Yiyecek Isıtıcı Olacak

Gelecek SpaceX Görevinde Ücretsiz Wi-Fi ve Yiyecek Isıtıcı Olacak: SpaceX’in tamamen sivil Inspiration4 görevine üç …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör