NASA Mars’ın İç Kısmına İlk Ayrıntılı Bakışı Ortaya Koyuyor

blank
NASA Mars'ın İç Kısmına İlk Ayrıntılı Bakışı Ortaya Koyuyor

İçerik: NASA Mars’ın İç Kısmına İlk Ayrıntılı Bakışı Ortaya Koyuyor

NASA Mars’ın İç Kısmına İlk Ayrıntılı Bakışı Ortaya Koyuyor:

NASA’nın InSight aracı, “marsquake”leri izleyerek iç mekanı hakkında bilgi edinmek için 2018’de Mars’a geldi ve şimdi proje gerçekten karşılığını vermeye başladı. NASA, araştırmacıların kızıl gezegenin içini haritaladıklarını ve Dünya ile bazı büyük sürprizler ve büyük farklılıklar keşfettiklerini duyurdu.

Harita, başka bir gezegenin içinin ilk örneğidir. Mars, Dünya’ya kıyasla daha kalın bir kabuğa, daha ince manto tabakasına ve beklenenden daha büyük, daha az yoğun ve daha sıvı bir çekirdeğe sahiptir. Bu da Mars’ın gezegenimizden milyonlarca yıl önce, güneşin kendisi henüz tam olarak oluşmamışken oluşmuş olabileceğini gösteriyor.

Cambridge Üniversitesi’nden sismolog Sanne Cottaar (projede yer almayan) Wall Street’e verdiği demeçte, “Bize, aynı malzemelerden yapılmış, ancak çok, çok farklı, Dünya gibi başka bir kayalık gezegenin içinin ilk örneğini veriyor” dedi. Günlük. “Etkileyici.”

InSight tarafından sağlanan sınırlı verilerden bir harita oluşturmak kolay bir iş değildi. Sonda sadece bir yerden sarsıntıları kaydetti ve tek bir şey için sadece tek bir sismometreye sahip. Ve Mars – sismik olarak aktif olsa da – Richter ölçeğinde 4’ten daha büyük depremlere sahip değildi.

blank

Yine de, bu verileri gezegenin manyetizması ve yörüngesel yalpalamalarıyla birlikte alarak, bilim adamları ayrıntılı bir harita oluşturabildiler. Gezegenin en içteki çekirdeğinin, önceden düşünülenden daha büyük, yaklaşık 2.275 mil çapında olduğu bulundu. Bir bütün olarak gezegenin kütlesi göz önüne alındığında, bu, demir/nikel çekirdeğin muhtemelen kükürt, oksijen ve karbon gibi daha hafif elementler içerdiği anlamına gelir.

Bu arada kabuğun çok eski olduğu bulundu. Ayrıca Mars’ın güney yaylalarında daha kalın ve uzun zaman önce okyanuslara ev sahipliği yapmış olabilecek kuzey ovalarında daha inceydi. Ortalama olarak, 15 ila 45 mil kalınlığındadır ve birkaç volkanik kaya katmanına bölünmüştür.

Kabuk ve çekirdek arasındaki manto, yüzeyin yaklaşık 970 mil altına uzanır. Dünya’nınkinden daha incedir ve farklı bir bileşime sahiptir, bu da iki gezegenin oluştuklarında farklı malzemelerden ortaya çıktıklarını düşündürür. ETH Zürih jeofizikçisi ve çalışmanın ortak yazarı Amir Khan New York Times’a verdiği demeçte, “Mars’ta levha tektoniği görmememizin basit açıklaması bu olabilir” dedi.

Sonuçlar, bilim insanlarına sadece Mars’ın içini değil, aynı zamanda genel olarak kayalık gezegenlerin nasıl oluştuğuna dair yeni bir bakış açısı kazandırdı. Bu, James Webb Uzay Teleskobu gibi yeni araçlar gökbilimcilerin galaksi etrafındaki ötegezegenleri taramalarına izin verdiğinde, yakın gelecekte özellikle değerli olabilecek gezegen oluşumu hakkında yeni teoriler geliştirmelerine yardımcı olacak. NASA, bugün daha sonra canlı bir etkinlikte bulguları hakkında daha fazla bilgi verecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA Mars’ın İç Kısmına İlk Ayrıntılı Bakışı Ortaya Koyuyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör