Fukushima Radyasyonunu İzlemek İçin Yılanlar Kullanılıyor

blank
Fukushima Radyasyonunu İzlemek İçin Yılanlar Kullanılıyor

İçerik: Fukushima Radyasyonunu İzlemek İçin Yılanlar Kullanılıyor

Fukushima Radyasyonunu İzlemek İçin Yılanlar Kullanılıyor:

Tarihteki en büyük nükleer kazalardan birinin Japonya’nın Fukushima kentindeki araziye radyoaktif kontaminasyon yaymasından on yıl sonra, Georgia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, Fukushima Dışlama Bölgesi’ndeki radyoaktif kirliliğin yerleşik yılanları aracılığıyla ölçülebileceğini gösterdi.

Ichthyology & Herpetology’nin son dergisinde yayınlanan ekibin bulguları, sıçan yılanlarının artık radyoaktivitenin etkili bir biyoindikatörü olduğunu bildiriyor. Kömür madenindeki kanaryalar gibi biyoindikatörler de bir ekosistemin sağlığına işaret edebilen organizmalardır.
Japonya’da bol bulunan bir tür olan sıçan yılanları kısa mesafeler kat eder ve yüksek düzeyde radyonüklid biriktirebilir. Araştırmacılara göre, yılanların sınırlı hareketi ve kirlenmiş toprakla yakın teması, bölgedeki değişen kirlilik seviyelerini yansıtma yeteneklerinde kilit faktörlerdir.

UGA’nın Savannah Nehri Ekoloji Laboratuvarı ve Warnell Ormancılık ve Doğal Kaynaklar Okulu mezunu olan Hanna Gerke, paletli yılanların günde ortalama sadece 65 metre (yaklaşık 213 fit) hareket ettiğini söyledi.

Gerke, “Sonuçlarımız, hayvan davranışlarının radyasyona maruz kalma ve kirletici birikimi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor.” Dedi. “Belirli hayvanların kontamine arazileri nasıl kullandığını incelemek, Fukushima ve Çernobil gibi büyük nükleer kazaların çevresel etkilerini anlamamıza yardımcı oluyor.”

Yılanlar neden radyoaktif kirlenmenin iyi bir göstergesidir?
Gerke’nin araştırma sırasındaki danışmanı James C. Beasley, yılanların bölgedeki yerel kontaminasyonun Doğu Asya rakun köpekleri, yaban domuzu ve ötücü kuşlar gibi daha hareketli türlerden daha iyi göstergeler olarak hizmet edebileceğini söyledi.

SREL ve Warnell’de doçent olan Beasley, “Yılanlar, toprakta ve toprakta çok fazla zaman harcadıkları için çevresel kontaminasyonun iyi göstergeleridir” dedi. “Küçük ev aralıkları var ve çoğu ekosistemde büyük yırtıcı hayvanlardır ve genellikle nispeten uzun ömürlü türlerdir.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Fukushima Radyasyonunu İzlemek İçin Yılanlar Kullanılıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör