NASA, Temmuz’da Yapılacak Test Uçuşu İçin Starliner’ı Onayladı

blank
NASA, Temmuz'da Yapılacak Test Uçuşu İçin Starliner'ı Onayladı

İçerik: NASA, Temmuz’da Yapılacak Test Uçuşu İçin Starliner’ı Onayladı

NASA, Temmuz’da Yapılacak Test Uçuşu İçin Starliner’ı Onayladı:

Boeing’in Starliner uçağı, Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaşmaya yönelik başarısız ilk girişiminden 18 aydan fazla bir süre sonra ikinci bir atış için hazır. Bir uçuşa hazırlık incelemesinin ardından NASA, geminin yaklaşan 30 Temmuz’daki mürettebatsız yörünge uçuş testi ile ilerliyor. Öngörülemeyen bir gecikme olmadığı sürece kapsül, Uzay Kuvvetleri’nin Atlas V roketine monte edilmiş Cape Canaveral İstasyonu’ndan saat 14:53 ET’de fırlatılacak. NASA uçuşu ertelerse, testi en erken 3 Ağustos’ta tekrar gerçekleştirmeye çalışacak.

Uçuşun amacı, NASA’nın Starliner’ın yeteneklerini uçtan uca test etmesidir. Kapsülün, fırlatma, yerleştirme ve atmosferik yeniden giriş dahil olmak üzere ISS’ye yapılan bir yolculuğun her yönünü idare edip edemeyeceğini bilmek istiyor. Ajans, “[Yörünge Uçuş Testi-2], NASA’nın Boeing’in mürettebat taşıma sistemini uzay istasyonuna ve uzay istasyonundan astronotları taşımak için sertifikalandırmasına yardımcı olacak değerli veriler sağlayacak” dedi.

Uçuş başarılı olursa, NASA, Starliner’ın mürettebatlı bir testi ile ilerleyecek. NASA’daki ticari ekip program yöneticisi Steve Stich, bunun “bu yıl en kısa sürede” gerçekleşebileceğini söyledi. Hem Boeing hem de NASA, Starliner’ın yaşayabilirliğine çok yatırım yaptı. Havacılık ve uzay şirketi için, başarısız 2019 uçuşundan önce uçtan uca bir test yapmama kararı ajansı “şaşırttı” ve proje hakkında sorulara yol açtı. Bu arada NASA, astronotlarını ISS’ye taşıyabilecek iki kapsüle sahip olmak istiyor. Şu anda sadece SpaceX’in Crew Dragon’u ile sınırlı. Stich gazetecilere verdiği demeçte, “Ticari ekip programı için iki uzay ulaşım sistemine sahip olmak çok önemli” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Temmuz’da Yapılacak Test Uçuşu İçin Starliner’ı Onayladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör