NASA, SpaceX’in Falcon Heavy’sinde Uçacak

blank
NASA, SpaceX'in Falcon Heavy'sinde Uçacak

İçerik: NASA, SpaceX’in Falcon Heavy’sinde Uçacak

NASA, SpaceX’in Falcon Heavy’sinde Uçacak:

NASA’nın Europa Clipper’ı, SpaceX tarafından inşa edilen bir Falcon Heavy roketiyle Jüpiter’in buzlu ayına doğru yolculuğuna başlayacak. NASA, aracı Ekim 2024’te fırlatmak için SpaceX’e 178 milyon dolar ödeyecek.

Europa Clipper, 2015 yılında NASA’dan yeşil ışık aldı. Ayın yanından 45 kez uçacak ve araştırmacılara buzlu kabuğunun altında gizlenen bir okyanus olduğuna inanılan buzlu dünyaya cezbedici bir bakış sağlayacak. Clipper, bilim adamlarının ayın yaşamı destekleyip desteklemediğini anlamalarına yardımcı olacak araçlarla donatılmıştır.

Yıllar boyunca, Clipper yasal olarak NASA’nın uzun süredir ertelenen Uzay Fırlatma Sistemini (SLS) başlatmak zorundaydı. Ancak SLS’nin sürekli olarak ertelenmesi ve bütçenin aşılması nedeniyle NASA, Kongre’yi Europa Clipper’ın ticari uçmasına izin vermeyi düşünmeye çağırdı. NASA’nın genel müfettişi 2019’da başka bir araca geçmenin 1 milyar dolara kadar tasarruf sağlayabileceğini söyledi.

NASA, 2021 bütçesinde SLS’ye ticari alternatifleri değerlendirme izni aldı ve kısa bir süre sonra resmi olarak ticari bir alternatif aramaya başladı.

SLS’nin Kongre’de, bütçeleri ve son teslim tarihlerini aşmış olmasına rağmen, maliyetli programı yıllarca canlı tutan güçlü müttefikleri var. SLS’nin ilk uçuşunun aslında 2017’de gerçekleşmesi gerekiyordu. Bu görev – Ay çevresinde mürettebatsız bir yolculuk başlatmak – o zamandan beri Kasım 2021’e ertelendi ve NASA’nın Müfettişlik Ofisi’ne göre bu yeni programa uymak “çok düşük bir ihtimal” olarak kaldı. General, bir bekçi teşkilatı.

SpaceX, Falcon Heavy roketini ilk olarak 2018’de fırlattı ve uyduları uçurmaya 2019’da başladı. Bu yılın başlarında NASA, Ay’ın yörüngesindeki planlı bir uzay istasyonunun iki parçası için uzaya yolculuk olarak roketi seçti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, SpaceX’in Falcon Heavy’sinde Uçacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör