SpaceX ve NASA Jüpiter Görevi İçin Sözleşme İmzaladı

blank
SpaceX ve NASA Jüpiter Görevi İçin Sözleşme İmzaladı

İçerik: SpaceX ve NASA Jüpiter Görevi İçin Sözleşme İmzaladı

SpaceX ve NASA Jüpiter Görevi İçin Sözleşme İmzaladı:

Uzay ajansı Cuma günü yaptığı açıklamada, Elon Musk’un özel roket şirketi SpaceX’e NASA’nın Jüpiter’in buzlu uydusu Europa’ya odaklanan ilk görevi ve yaşam için uygun koşullara ev sahipliği yapıp yapamayacağına yönelik 178 milyon dolarlık fırlatma hizmetleri sözleşmesi verildiğini söyledi.

NASA’nın çevrimiçi olarak yayınladığı bir açıklamada, Europa Clipper görevinin, Musk’ın şirketi Space Exploration Technologies’e ait olan bir Falcon Heavy roketiyle Ekim 2024’te patlatılması planlanıyor.

Sözleşme, NASA’nın son yıllarda NASA için Uluslararası Uzay İstasyonu’na birkaç kargo yükü ve astronot taşıyan Hawthorne, California merkezli şirkete en son güvenoyu verdi.

Nisan ayında SpaceX, NASA astronotlarını 1972’den bu yana ilk kez aya geri götürecek olan Artemis programı için Ay’a iniş yapan uzay aracını inşa etmek üzere 2,9 milyar dolarlık bir sözleşme aldı.

Ancak bu sözleşme, iki rakip uzay şirketi, Jeff Bezos’un Blue Origin ve savunma müteahhidi Dynetics’in SpaceX seçimini protesto etmesi üzerine askıya alındı.

Şirketin, şu anda dünyanın en güçlü operasyonel uzay fırlatma aracı olan kısmen yeniden kullanılabilir 23 katlı Falcon Heavy, ilk ticari yükünü 2019’da yörüngeye uçurdu.

NASA, Europa Clipper lansman sözleşmesi için diğer şirketlerin ne teklif edebileceğini söylemedi.

Sonda, Dünya’nın ayından biraz daha küçük olan ve güneş sisteminin başka yerlerinde yaşam arayışında önde gelen bir aday olan buzla kaplı Jovian uydusunun ayrıntılı bir araştırmasını yapacak.

NASA’nın Galileo uzay aracı tarafından 1997’de gözlemlenen Europa’nın manyetik alanındaki bir bükülme, 2018’de araştırmacıların sonucuna göre, geniş bir yeraltı okyanusundan ayın donmuş kabuğundan fışkıran bir gayzerin neden olduğu ortaya çıktı. Bu bulgular, Europa tüylerinin diğer kanıtlarını destekledi.

NASA, Clipper misyonunun hedefleri arasında Europa’nın yüzeyinin yüksek çözünürlüklü görüntülerini üretmek, kompozisyonunu belirlemek, jeolojik aktivite belirtileri aramak, buzlu kabuğunun kalınlığını ölçmek ve okyanusunun derinliğini ve tuzluluğunu belirlemek olduğunu söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX ve NASA Jüpiter Görevi İçin Sözleşme İmzaladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör