Hubble, Jüpiter’in En Büyük Uydusunda Su Buldu

blank
Hubble, Jüpiter'in En Büyük Uydusunda Su Buldu

İçerik: Hubble, Jüpiter’in En Büyük Uydusunda Su Buldu

Hubble, Jüpiter’in En Büyük Uydusunda Su Buldu:

Bilim adamları, Jüpiter’in en büyük ayı olan Ganymede’de su buharının ilk kanıtını keşfettiler. Yüzeydeki buz süblimleşip katıdan gaza dönüştüğünde oluşan buharı bulmak için Hubble Uzay Teleskobu’ndan yeni ve arşivlenmiş veri kümelerini kullandılar.

İsveç, Stockholm’deki KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nden Lorenz Roth liderliğindeki bir ekip, Hubble’ın Kozmik Köken Spektrografı tarafından 2018’de yakalanan verileri inceledi ve 1998 ile 2010 arasında elde edilen Uzay Teleskobu Görüntüleme Spektrografının görüntülerini aldı. 1998’de STIS tarafından yakalanan ultraviyole görüntüleri, “ Hubble’ı Avrupa Uzay Ajansı ile ortak bir proje olarak başlatan NASA’ya göre, auroral bantlar olarak adlandırılan renkli elektrikli gaz şeritleri.

Araştırmacılar daha önce atomik oksijenin zamanla yakalanan UV görüntüleri arasında farklılıklara neden olabileceğine inanıyorlardı. Bununla birlikte, Roth’un ekibi, Kozmik Köken Spektrografından elde edilen verileri kullanarak, ayın atmosferinde neredeyse hiç atomik oksijen bulunmadığını buldu. Bu nedenle, tutarsızlıkların başka bir nedeni olmalıydı.

Ganymede’nin ekvatorundaki sıcaklık, yüzey buzunun bazı su moleküllerini salmasına yetecek kadar ısınabilir. Roth’un ekibi, UV görüntülerinde aurora’nın göreli dağılımını yeniden incelediklerinde, aralarındaki farkların, ayın atmosferinde suyun beklendiği yerle eşleştiğini buldu.

Önceki araştırmalar, Ganymede’nin tüm okyanuslarımızdan daha fazla su tutabileceğini gösterdi. Ayın okyanusunun yüzeyin yaklaşık 100 mil altında olduğuna inanılıyor, yani buhar oradan değil. Yüzeydeki su, ayın sıcaklıkları nedeniyle donar.

Bulgu, ESA’nın harika bir şekilde adlandırılmış yaklaşan görevi olan JUICE veya JUpiter ICy moons Explorer’dan önce geldi. Görev 2022’de başlamalı ve 2029’da Jüpiter’e ulaşmalı. Daha sonra gezegeni ve en büyük üç uydusunu incelemek için en az üç yıl harcayacak. JUICE, hem gezegensel bir beden hem de olası bir yaşam alanı olarak Ganymede’ye özel önem verecektir.

Roth yaptığı açıklamada, “Sonuçlarımız, JUICE enstrüman ekiplerine, uzay aracının kullanımını optimize etmek için gözlem planlarını geliştirmek için kullanılabilecek değerli bilgiler sağlayabilir.” Dedi.

NASA’nın Juno misyonu ayrıca 2016’dan beri Ganymede ve Jüpiter’in çevresini (diğer bir deyişle Jovian sistemi) inceliyor. Ajans, Jovian sistemini incelemenin ve tarihini anlamanın bize gaz devi gezegenlerin ve uydularının nasıl oluştuğunu ve geliştiğini daha iyi anlamamızı sağlayacağını söylüyor. Buna ek olarak, Jüpiter benzeri ötegezegen sistemlerinin yaşanabilirliği hakkında yeni anlayışlar bulunacaktır.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hubble, Jüpiter’in En Büyük Uydusunda Su Buldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör