Manyetik Bir Kask, İlk Testte Ölümcül Bir Tümörü Küçülttü

blank
Manyetik Bir Kask, İlk Testte Ölümcül Bir Tümörü Küçülttü

İçerik: Manyetik Bir Kask, İlk Testte Ölümcül Bir Tümörü Küçülttü

Manyetik Bir Kask, İlk Testte Ölümcül Bir Tümörü Küçülttü:

Beyin tümörlerini tespit edebilen kasklar ve yapay zeka gördük, ancak yeni bir baret onları da tedavi edebilir. En son nörolojik atılımın bir parçası olarak, araştırmacılar ölümcül bir tümörü üçte bir oranında küçültmek için manyetik alan oluşturan bir kask kullandılar. Tedaviye alınan 53 yaşındaki hasta, alakasız bir yaralanma sonucu yaşamını yitirdi. Ancak beyninin otopsisi, işlemin kısa sürede tümör kütlesinin yüzde 31’ini çıkardığını gösterdi. Test, glioblastoma olarak bilinen ölümcül bir beyin kanseri türü için ilk girişimsel olmayan tedaviyi işaretledi.

Kask, şarj edilebilir bir pille çalışan mikroişlemci tabanlı elektronik kontrolöre bağlı üç döner mıknatısa sahiptir. Terapinin bir parçası olarak hasta, cihazı beş hafta boyunca bir klinikte ve daha sonra eşinin yardımıyla evde giydi. Kask tarafından oluşturulan manyetik alan tedavisi başlangıçta iki saat uygulandı ve ardından günde maksimum altı saate çıkarıldı. Bu süre boyunca, hastanın tümör kütlesi ve hacmi yaklaşık üçte bir oranında küçüldü ve büzülmenin tedavi dozuyla ilişkili olduğu görüldü.

blank

Şefkatli kullanım tedavisi için FDA onayı alan cihazın mucitleri, bir gün radyasyon veya kemoterapi olmadan beyin kanserinin tedavisine yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Kenneth R. Peak Beyin ve Hipofiz Merkezi’nden sorumlu yazar ve direktör David S. Baskin, “Sonuçlarımız…gelecek için birçok heyecan verici olasılık ile birlikte non-invaziv ve toksik olmayan terapinin yeni bir dünyasını açıyor” dedi. Houston Metodist Nöroloji Enstitüsü Nöroşirürji Bölümünde Tümör Tedavisi. Prosedürün detayları, hakemli dergi Frontiers in Oncology’de yayınlandı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Manyetik Bir Kask, İlk Testte Ölümcül Bir Tümörü Küçülttü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacılarının ABD Gıda …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör