NASA’nın Ingenuity Helikopteri Mars’ta Toplamda Bir Mil Uçtu

blank
NASA'nın Ingenuity Helikopteri Mars'ta Toplamda Bir Mil Uçtu

İçerik: NASA’nın Ingenuity Helikopteri Mars’ta Toplamda Bir Mil Uçtu

NASA’nın Ingenuity Helikopteri Mars’ta Toplamda Bir Mil Uçtu:

NASA’nın Ingenuity Mars helikopteri az önce önemli bir dönüm noktası oldu. Space.com, Ingenuity’nin 24 Temmuz’da Jezero Krateri’nin “Yükseltilmiş Sırtlar” alanı üzerinden yaptığı 10. uçuşuyla uçulan toplam mesafe için bir mil sınırını geçtiğini bildirdi. Bu çok fazla uçma gibi gelmeyebilir, ancak NASA, aracın rolünü genişletmeden önce sadece Ingenuity için birkaç test uçuşu planlıyordu – aksi takdirde robotik uçak neredeyse bu kadar fazla yer kaplayamazdı.

Bu aynı zamanda bugüne kadarki en iddialı uçuştu. Helikopter 10 farklı ara noktayı geçmek zorunda kaldı ve 310 fitlik yolculuk sırasında 40 fitlik rekor bir yüksekliğe uçtu. Ayrıca, NASA’nın Yükseltilmiş Sırtların stereoskopik görüntülerini üretmesine ve Perseverance gezicisinin olası bir ziyaretini bildirmesine yardımcı olmak için yeterli sayıda görüntü yakalaması gerekiyordu.

Ingenuity’nin daha ne kadar yol kat edebileceği belli değil. Helikopter, türünün ilk örneği ve her yeni uçuşta sınırları zorlamaya meyillidir. Bir mil eşiği kendi başına önemli olsa da – uçağın Perserverance’ın planlanan iki yıllık görevi sırasında çok şey başarabileceğini ve muhtemelen daha fazlasını yapabileceğini gösteriyor.

NASA resmi hesabından yaptığı paylaşımda “MarsHelicopter’in bugünkü başarısı, uçtuğu 1 millik toplam mesafesini gösteriyor. “Yükseltilmiş Sırtlar” adlı bir bölgeyi hedef aldı. Bu, 10 farklı ara nokta ve 40 ft (12 m) rekor bir yüksekliğe sahip en karmaşık uçuştur. Onun keşif yardımcı oluyor.” dedi.
http://go.nasa.gov/3dci8jE

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın Ingenuity Helikopteri Mars’ta Toplamda Bir Mil Uçtu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Elon Musk, NASA’nın Gezegensel Savunma Misyonunu Yorumladı

Elon Musk, NASA’nın Gezegensel Savunma Misyonunu Yorumladı. Musk, milyonlarca yıl önce bir asteroidin Dünya’ya çarpmasıyla …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör