Otonom Quadrotor, Drone Yarışında İki İnsan Pilotu Yendi

blank
Otonom Quadrotor, Drone Yarışında İki İnsan Pilotu Yendi

İçerik: Otonom Quadrotor, Drone Yarışında İki İnsan Pilotu Yendi

Otonom Quadrotor, Drone Yarışında İki İnsan Pilotu Yendi:

Kendi kendini süren arabaların aksine, otonom dronlar genellikle “A” dan “B”ye güvenli bir şekilde gidebilirler, ancak bir drone yarışında bir insan pilotu yenebilirler mi? Şimdiye kadar cevap “hiçbir şekilde” oldu, ancak şimdi, Zürih Üniversitesi’nden (UZH) araştırmacılar, yapay zeka destekli bir drone’nun deneysel bir yarış pistinde iki insan pilotu yenmesine izin veren bir algoritma yarattı. Çalışma, kurtarma, teslimat ve diğer işler için daha verimli dronlara yol açabilir.

Geçmişte araştırmacılar, optimum yörüngeyi hesaplamak için basitleştirilmiş dörtlü sistemler veya uçuş yolları modelleri inşa ettiler. Ancak bu sefer, drone’nun sınırlamalarını tamamen açıkladılar. Doktora öğrencisi ve yazar Philipp Foehn, “Ana fikir, uçuş yolunun bölümlerini belirli ara noktalara atamak yerine, algoritmamızın drone’a tüm yol noktalarından geçmesini söylemesi, ancak bunu nasıl veya ne zaman yapacağını söylememesidir” dedi.

Yapay zekaya karşı insan ırkı için araştırmacılar, karşılaştırmanın adil olması için insan pilotların devre üzerinde eğitim almasına izin verdi. Drone’nun tam konumunu algoritmaya gerçek zamanlı olarak göndermek için harici kameralar kurdular. Hem insanlar hem de yapay zeka eğitildikten sonra, algoritma insanları her turda yendi ve önyükleme için daha tutarlı bir performansa sahipti.

Araştırma, çoklu yol noktalarına sahip karmaşık ortamlarda bile gerçek dünya uygulamaları için daha hızlı dronlara yol açabilir. Bir sonraki adım, sistemi daha az hesaplama gerektiren hale getirmek ve harici kameralar yerine yerleşik olarak çalışmasına izin vermektir. UZH’nin Robotik ve Algı Grubu başkanı Davide Scaramuzza, “Bu algoritma, dronlar, denetim, arama ve kurtarma ve daha fazlasıyla paket teslimatında çok büyük uygulamalara sahip olabilir” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Otonom Quadrotor, Drone Yarışında İki İnsan Pilotu Yendi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Önümüzdeki 5 Yılda Fiber İnternete 5 Milyar TL Yatırım

Önümüzdeki 5 Yılda Fiber İnternete 5 Milyar TL Yatırım: Teknolojide hızlı bir değişim ve dönüşüm …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör