Tesla 2. Çeyrekte 200.000 Araç İle Kendi Rekorunu Kırdı

blank
Tesla 2. Çeyrekte 200.000 Araç İle Kendi Rekorunu Kırdı

İçerik: Tesla 2. Çeyrekte 200.000 Araç İle Kendi Rekorunu Kırdı

Tesla 2. Çeyrekte 200.000 Araç İle Kendi Rekorunu Kırdı:

Tesla, Pazartesi günü ikinci çeyrek kazanç çağrısı sırasında bir dizi “yeni ve dikkate değer rekor” açıkladığı COVID kilitlenmesi sırasında geçen yıl yaşadığı üretim sıkıntılarını omuz silkti. Tesla, bu çeyrekte yalnızca 200.000 araç üretip sevk etmekle kalmadı, geçen yıla göre yüzde 151 artışla, aynı dönemde 1,1 milyar dolar net gelir elde etti – yıldan yıla on kat büyük bir artış. Genel olarak, şirket geçen çeyrekte 23 milyon dolarlık “Bitcoin ile ilgili bir bozulma” yaşamasına rağmen, büyük ölçüde Tesla’nın artan teslimatları sayesinde gelir geçen yıla göre yüzde 98 arttı.

Ek olarak Tesla, geçen yılki 25 MW’a göre yüzde 215 artışla 2. çeyrekte 85 MW değerinde güneş enerjisi kapasitesini kullanıma sundu ve sürekli genişleyen ağına yaklaşık 1.000 Süperşarj istasyonu ekledi. Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin Supercharger ağını bu yıl içinde diğer EV markalarına açma planı hakkında daha fazla ayrıntı da açıkladı.

“Şu anda bunun gerçekten basit bir şey olduğunu düşünüyoruz, sadece Tesla uygulamasını indiriyorsunuz, bir süper şarj cihazına gidiyorsunuz ve sadece hangi durakta olduğunuzu gösteriyorsunuz” diye açıkladı. “Ve bu temelde hemen hemen tüm üreticilerin arabalarıyla çalışmalı.” Musk, Tesla olmayan sahiplerin Supercharger ağını kullanımlarında birkaç kısıtlama görebileceğini belirtti. “Şarj hızı süper yavaşsa, birileri daha fazla ücretlendirilir.”

Musk, görüşme sırasında “Elektrikli araçlara yönelik kamu duyarlılığı bir bükülme noktasında ve bu noktada neredeyse herkesin elektrikli araçların ilerlemenin tek yolu olduğu konusunda hemfikir olduğunu düşünüyorum.” Dedi. Bununla birlikte, devam eden küresel mikroçip kıtlığının araç üretiminde cantraining gücü olmaya devam ettiğini belirtti. “Tedarik zinciri ile ilgili olarak, biz arabaları tam hızda üretirken, küresel çip sıkıntısı durumu oldukça ciddi olmaya devam ediyor… daha iyiye gidiyor gibi görünüyor, ancak tahmin etmesi zor.” Musk, sorunun büyük olasılıkla bu yılın sonundan önce çözülmeyeceği konusunda uyardı.

Teknoloji açısından, Tesla’nın aracın Tam Otonom Sürüş sisteminin bir parçası olarak radar kullanımı yakında sona erecek. Şirket, hissedar güvertesinde “Radarla donatılmış bir milyondan fazla aracı sattıktan sonra, bazı bölgelerde radarı kaldırmaya başlamak için yeterli veri topladık” dedi. “Köşe vakalarından oluşan geniş bir veri kümesi toplamamızın sağladığı radarın kaldırılması, vizyona odaklanmamızı ve iyileştirme hızını artırmamızı sağlıyor.”

Musk, Tesla’nın geçen ay başlatılan FSD aboneliğinin son lansmanı hakkında da yorum yaptı. “Yavaş yavaş inşa etmeyi ve zaman içinde çok fazla ivme kazanmayı bekliyorduk” dedi. “Açıkçası, gerçekten havalanabilmesi için tam kendi kendini süren teknenin geniş çapta hazır bulundurulmasına ihtiyacımız var… FSC aboneliğinin muhtemelen gelecek yıl önemli bir faktör olacağını düşünüyorum.”

Şirket ayrıca Kaliforniya merkezli üretim tesisinde pil teknolojisinin “performans ve kullanım ömrünü” başarıyla doğrulayarak yeni 4680 pil hücrelerine geçiş yapmaya da yaklaşıyor. Bu testin devre dışı bırakılmasıyla Tesla, “şu anda üretim çıktısında darboğaz yapan üretim süreçlerinin yüzde 10’unu iyileştirmeye” odaklanıyor, ancak şirket henüz pil stili değişiminin ne zaman gerçekleşeceğini açıklamadı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla 2. Çeyrekte 200.000 Araç İle Kendi Rekorunu Kırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör