Intel Yöneticisi İki Yıllık Çip Sıkıntısı Konusunda Uyardı

blank
Intel Yöneticisi İki Yıllık Çip Sıkıntısı Konusunda Uyardı

İçerik: Intel Yöneticisi İki Yıllık Çip Sıkıntısı Konusunda Uyardı

Intel Yöneticisi İki Yıllık Çip Sıkıntısı Konusunda Uyardı:

Intel’in CEO’su Pat Gelsinger, küresel çip krizinin en kötüsünün henüz gelmediğini söylüyor.

Bay Gelsinger, kıtlığın “bu yılın ikinci yarısında” daha da kötüleşeceğini ve arzın normale dönmesinden önce “bir veya iki yıl” olacağını tahmin ediyor.

Cihazlara yönelik büyük talebin, pandemi ve ABD ile Çin arasındaki zayıf ilişkilerin neden olduğu kesintinin “çok büyük bir uçurum” yarattığını söylüyor. Çin ile ilişkileri “normalleştirme” gereğini vurguladı. Bay Gelsinger BBC’ye yeni fabrikalar inşa etmenin çok önemli olacağını, ancak zaman alacağını söyledi. Intel’in yıl sonuna kadar ABD ve Avrupa’da yeni yarı iletken fabrikalarını açıklayacağını söylüyor, ancak uyarıyor: “Makul bir arz-talep dengesine dönene kadar bir yıl – iki yıl – olacak. ” “ABD ve Çin arasındaki oldukça zayıf ilişkiler – ve tüm endüstri bu çatışmaya kapılmış” bir zemine karşı geliyor.

blank
FILE PHOTO: An Intel Tiger Lake chip is displayed at an Intel news conference during the 2020 CES in Las Vegas, Nevada, U.S. January 6, 2020. REUTERS/Steve Marcus/File Photo

Intel, gelirinin %25’ini Çin’e bağlıyor ve Bay Gelsinger’in “ekonomilerini dijitalleştirmelerine yardımcı olan teknolojiye karşı doyumsuz bir susuzluğu” olduğunu söylüyor. Intel’in ABD ile Çin arasındaki iyi ilişkileri geri getirmede “mümkün olduğunca etkili” olabileceğini umduğunu söyledi. “Çin’de iş yapmaya devam etmeliyiz. Bunu yapmazsak, yerli alternatifler inşa etmek zorunda kalacaklar.”

Başka bir yerde ilişkileri yeniden inşa etme alanı da var, diye ekliyor.

Biden yönetimine, son yönetimde zarar görmüş olabilecek bazı ilişkileri yeniden inşa etmenin Avrupa’da bizim için ne kadar büyük bir fırsat olduğunu da söylüyoruz.”

atom seviyesi
Intel, daha küçük ve daha güçlü çiplere doğru ilerlerken 2025’e kadar yol haritasını açıkladı.

Firma, eskiden transistörler arasındaki küçük boşlukları ifade eden, ancak son yıllarda büyük ölçüde bir pazarlama terimi haline gelen nanometreleri kullanarak çip teknolojisini adlandırmaktan uzaklaşmayı planlıyor. Bay Gelsinger, “endüstrinin Intel’in ona nasıl baktığından uzaklaştığını” kabul ederek, “Fiziksel boyutları ölçmeyeli uzun yıllar oldu” diyor. Intel’in en yakın endüstri rakiplerine kıyasla eski nanometre sayılarına “takıldığını” ve bunun “bir kafa karışıklığı noktası haline geldiğini” söylüyor. Firmanın mevcut çipleri 10nm (nanometre) olarak tanımlanıyor – yeni nesiller 7nm. Ancak gelecekte, 7nm, Intel 20A’nın (önceden Intel 5nm olarak biliniyordu) 2024 yılına kadar piyasaya sürülmesi planları ile Intel 4 olarak yeniden adlandırılacak.

blank

Bay Gelsinger, “3D yapıların ve atomik düzeydeki cihazların yeni bir çağı” diyor.

Şirketin “büyük yeni transistör mimarisi” ve yeni bir “güç dağıtım ağı” ile “Moore yasasının gelecek on yılı için bizi hazırladığını düşündüğümüz önemli yeniliklerden” bahsediyor.

“Önümüzde 10 yıllık büyük bir inovasyon olacağını düşünüyoruz.”

Geçen yıl Intel, yeni nesil 7nm yongalarının üretiminin, 10nm yongalarında yıllarca süren gecikmelerin ardından 2022’ye erteleneceğini söyledi.

Bay Gelsinger, firmanın TSMC ve Samsung gibi rakiplere zemin kaybettiğini kabul etti.

“Tökezledik, bir dereceye kadar geri kaldık – ama şimdi sektörle parite için net bir yol belirledik” diyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Intel Yöneticisi İki Yıllık Çip Sıkıntısı Konusunda Uyardı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Nvidia GeForce, Piyasaya Çıkacak Yeni İşlemcilerini Tanıttı

Nvidia GeForce, Piyasaya Çıkacak Yeni İşlemcilerini Tanıttı: Nvidia, şu anda GeForce RTX 30 serisinde en …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör