Synchron’un Beyin Bilgisayar Cihazı, İnsan Beynine Bağlandı

blank
Synchron'un Beyin Bilgisayar Cihazı, İnsan Beynine Bağlandı

İçerik: Synchron’un Beyin Bilgisayar Cihazı, İnsan Beynine Bağlandı

Synchron’un Beyin Bilgisayar Cihazı, İnsan Beynine Bağlandı: Gıda ve İlaç İdaresi, implante edilebilir bir beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) yapan bir şirkete, insan hastalarla klinik bir deneme yürütmesi için izin verdi. Synchron, bu yıl içinde New York Mount Sinai Hastanesinde altı denekle Stentrode implantının erken bir fizibilite çalışmasına başlamayı planlıyor. Şirket, cihazın “ağır felçli hastalarda güvenlik ve etkinliğini” değerlendireceğini söyledi.

Synchron, FDA’nın yeşil ışığını Elon Musk’ın Neuralink’i gibi rakiplerinden önce aldı. Bu tür şirketler BCI’ları ABD’de ticari olarak satmadan önce, cihazların çalıştığını ve güvenli olduğunu kanıtlamaları gerekir. FDA, Perşembe günü bir web semineri sırasında felçli veya ampütasyonlu hastalar için BCI cihazlarının denemeleri için rehberlik edecek.

Stentrode’un başka bir klinik denemesi Avustralya’da devam ediyor. Synchron, “motor korteksten dijital cihazları kontrol etmek için veri aktarımı için” kullanılan implantı dört hasta aldı. Journal of NeuroInterventional Surgery’de yayınlanan verilere göre, hastalardan ikisi bilgisayarlarını düşünceleriyle kontrol edebildi. İşle ilgili görevleri tamamladılar, kısa mesaj ve e-posta gönderdiler ve çevrimiçi bankacılık ve alışveriş yaptılar.

Synchron’a göre, bir Stentrode cihazının minimal invaziv bir prosedürle implante edilmesi yaklaşık iki saat sürüyor. Cihaz, boynun altındaki bir kan damarı yoluyla implante edilir ve beyne yönlendirilir. Synchron CEO’su Thomas Oxley, Bloomberg’e cihazın üç ila beş yıl içinde satın alınabileceğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Synchron’un Beyin Bilgisayar Cihazı, İnsan Beynine Bağlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör