NASA ve Boeing, Starliner ISS’nin Fırlatılmasını Erteledi

blank
NASA ve Boeing, Starliner ISS'nin Fırlatılmasını Erteledi

İçerik: NASA ve Boeing, Starliner ISS’nin Fırlatılmasını Erteledi

NASA ve Boeing, Starliner ISS’nin Fırlatılmasını Erteledi:

Boeing Starliner’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’na yaptığı yolculuk başka bir engele çarptı. Uçağın, 2019’un sonlarında ilk denemesinin ters gitmesinin ardından bugün, 30 Temmuz’da ISS’ye ikinci bir mürettebatsız test uçuşu yapılması planlandı. Ancak, kalkış için biraz daha beklemesi gerekecek. NASA ve Boeing, lansmanı 3 Ağustos Salı olan geçici tarihe ertelemeye karar verdiler.

Gecikme, ISS’nin yeni Rus modülü Nauka’daki iticilerin yanlışlıkla etkinleştirilmesinden sonra istasyonun yön dışına çıkmasına neden olur. Yer ekipleri ISS’nin kontrolünü ve hareketini yeniden kazanmayı başarmış olsa da, NASA temkinli ilerliyor.

Ajans yaptığı açıklamada, “Uluslararası Uzay İstasyonu ekibi, yeni gelen Roscosmos Nauka çok amaçlı laboratuvar modülünün çalışma kontrollerini sürdürmek ve istasyonun Starliner’ın gelişine hazır olmasını sağlamak için zamanı kullanacak.” Dedi.

İkinci test uçuşunun tamamlanması, Starliner’ın altı mürettebat rotasyon görevinin ilki tarafından takip edilecek olan geliştirme aşamasının kritik bir parçasıdır. NASA, ISS ve Ticari Mürettebat Programı ekiplerinin nihai kararına kadar fırlatma hazırlıklarının devam edeceğini ekledi.

Bu arada, personel, Starliner’ın yerleştirildiği United Launch Alliance Atlas V roketini Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki fırlatma rampasından Araç Entegrasyon Tesisine geri taşıyıp taşımamayı değerlendiriyor. Her ikisi de göreve hazır olsa da, hareket onları hava hasarından korumak için bir hafifletme önlemi olarak görülüyor.

Gecikme, şimdiye kadar Starliner’ın ISS’ye ulaşmasını engelleyen bir dizi aksiliğin sonuncusu. Aralık 2019’da Boeing gemisi, ilk test uçuşu sırasında planlanan yörüngesini kaçırmasına neden olan bir otomasyon sorunu yaşadı. İkinci test uçuşu, devam eden yazılım kontrolleri nedeniyle geçen yılın sonundan bu yana ertelendi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA ve Boeing, Starliner ISS’nin Fırlatılmasını Erteledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör