Tesla, Model S Pil Şikayetleri İçin 1,5 Milyon Dolar Ödeyecek

blank
Tesla, Model S Pil Şikayetleri İçin 1,5 Milyon Dolar Ödeyecek

İçerik: Tesla, Model S Pil Şikayetleri İçin 1,5 Milyon Dolar Ödeyecek

Tesla, Model S Pil Şikayetleri İçin 1,5 Milyon Dolar Ödeyecek:

2019’da Tesla, bir Hong Kong otoparkında aracın alev aldığı bir olayın ardından Model S sedanlarına kablosuz güncelleme yaptı. CNBC’nin belirttiği gibi, güncellemenin Model S ve Model X araçlarındaki “şarj ve termal yönetim ayarlarını” gözden geçirerek “pili daha fazla korumaya ve pil ömrünü artırmaya yardımcı olacağını” söyledi. Ancak bazı Model S sahipleri, güncellemenin maksimum pil voltajlarını düşürdüğünü ve Tesla’yı mahkemeye vermelerini istediğini iddia etti. Şimdi, otomobil üreticisi, kendisine karşı açılan toplu dava davasını halletmek için 1,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Reuters’e göre mahkeme belgeleri, yazılım güncellemesinin ABD’deki 1.743 Model S sedanı etkilediğini gösteriyor. Davacıların avukatları, voltaj sınırlamasının geçici olduğunu, ancak davacıların üç ay boyunca yüzde 10’luk bir pil azalması ve yedi ay daha süren yüzde yedi bir azalma yaşadıklarını söyledi. Tesla, sorunu tamamen düzelten son güncellemeyi Mart 2020’de kullanıma sundu. Etkilenen araçlardan 1.552’si maksimum akü voltajını geri yükledi, 57 araçta ise pil değişimi yapıldı. Anlaşma belgeleri, pil azaltma sorunları yaşayan herhangi bir aracın zaman içinde maksimum voltajına kavuşacağını söyledi.

Şirket 1,5 milyon dolar ödemeyi kabul etmiş olsa da, bunun büyük bir kısmı avukat ücretlerini karşılamak için kullanılacak: Mülk sahiplerinin anlaşmadan yalnızca 625 dolar alması bekleniyor. Norveç’teki etkilenen mal sahipleri, ülkedeki bir mahkemenin şirketin aynı konuyla ilgili bir davayı çözmeleri için her birine 16.000 dolar ödemesine karar vermesinin ardından çok daha büyük bir maaş alabilir. ABD’de, ödemeyi kabul etmenin yanı sıra Tesla, pil onarımı gerektiğinde, garanti kapsamındaki araçlar için pille ilgili teşhis ve bildirimler sağlamayı da kabul etti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla, Model S Pil Şikayetleri İçin 1,5 Milyon Dolar Ödeyecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Tesla, Full Self Driving 10 Beta’yı Kullanıma Sunuyor

Tesla, Full Self Driving 10 Beta’yı Kullanıma Sunuyor:Tesla’nın son büyük Tam Kendi Kendine Sürüş beta …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör