Yeni Bir Buluş Sayesinde Güneş Sisteminin Daha İyi Anlayabiliriz

blank
Yeni Bir Buluş Sayesinde Güneş Sisteminin Daha İyi Anlayabiliriz

İçerik: Yeni Bir Buluş Sayesinde Güneş Sisteminin Daha İyi Anlayabiliriz

Yeni Bir Buluş Sayesinde Güneş Sisteminin Daha İyi Anlayabiliriz:

Bir grup bilim insanı, Jüpiter ve Mars arasındaki asteroit kuşağında alışılmadık derecede kırmızı iki nesne keşfetti ve bunlar güneş sisteminin daha uzaklarından gelmiş olabilir. 203 Pompeja ve 269 Justitia olarak adlandırılan bu nesneler, asteroit kuşağındaki bilinen en kırmızı nesnelerden daha kırmızıdır ve bölgeye Neptün’ün ötesinden göç etmiş olabilir. Eğer bu doğruysa, o zaman erken güneş sisteminin kaosuna ve bugün bildiğimiz şekliyle güneş sisteminin nasıl ortaya çıktığına dair fikir verebilirler.

JAXA’dan Sunao Hasegawa liderliğindeki ekip, yayınladıkları makaleye göre, Kızılötesi Teleskop Tesisi ve Seul Ulusal Üniversitesi Astronomi Gözlemevi’nde toplanan gözlemler yoluyla nesneleri tanımladı. The New York Times’ın işaret ettiği gibi, iç güneş sistemindeki nesnelerin çoğu mavi ışığı yansıtma eğilimindedir, çünkü organik maddelerden yoksundurlar veya çok az organik maddeye sahiptirler. Bununla birlikte, Kuiper kuşağı gibi dış güneş sisteminden gelen nesneler daha kırmızı olma eğilimindedir. Bunun nedeni, gezegenimizin yapı taşları olabilecek karbon ve metan gibi birçok organik maddeye sahip olmalarıdır. Bildiğiniz gibi Kuiper kuşağı, güneş sistemimizin oluşumunun kalıntılarını bulabileceğiniz Neptün’ün yörüngesinden uzanan bölgedir.

Pompeja ve Justitia gerçekten Neptün’ün ötesinden nakledilmiş olsaydı, o zaman Jüpiter ve Mars arasındaki asteroitlerin bir kısmının Kuiper kuşağından geldiği hipotezine kanıt olarak hizmet ederlerdi. Ayrıca, gaz devlerimizin yörüngelerine nasıl yerleştiğine dair Nice Model adı verilen bir dizi teoriyi de destekleyeceklerdi. Nice modeli, dev gezegenlerimizin Neptün, Uranüs ve Satürn’ü dışa, Jüpiter’i içe doğru hareket etmeye zorlayan bir kararsızlık oluşana kadar Güneş’e daha yakın oluştuğunu söylüyor. Olay, organik maddelerce zengin asteroitlerin güneş sistemi etrafında dağılmasına ve hareket etmesine neden olurdu.

Tabii ki, iki cismin Kuiper kuşağından olduğunu kanıtlayabilmek için daha fazla gözlem ve kanıt gerekiyor. İşin iyi yanı, asteroit kuşağı bize Neptün’den çok daha yakın olduğu için, Dünya’nın uzay ajansları onları daha yakından incelemek için bir sonda göndermeye karar verirse, bir uzay aracının onlara ulaşması daha az zaman alacaktır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni Bir Buluş Sayesinde Güneş Sisteminin Daha İyi Anlayabiliriz

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Gelecek SpaceX Görevinde Ücretsiz Wi-Fi ve Yiyecek Isıtıcı Olacak

Gelecek SpaceX Görevinde Ücretsiz Wi-Fi ve Yiyecek Isıtıcı Olacak: SpaceX’in tamamen sivil Inspiration4 görevine üç …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör