IBM’in Yapay Zekası, Parkinson hastalığı Üzerinde Çalışıyor

blank
IBM'in Yapay Zekası, Parkinson hastalığı Üzerinde Çalışıyor

İçerik: IBM’in Yapay Zekası, Parkinson hastalığı Üzerinde Çalışıyor

IBM’in Yapay Zekası, Parkinson hastalığı Üzerinde Çalışıyor:

Geçmişte, doktorların beyin tümörlerini, böbrek hastalıklarını ve çeşitli kanserleri tespit etmek için AI yazılımı kullandığını gördük. Şimdi, IBM ve Michael J. Fox Vakfı’ndan (MJFF) araştırmacılar, Parkinson hastası bir hastanın semptomlarının hem zamanlama hem de şiddet açısından nasıl ilerleyeceğini tahmin edebilen bir program geliştirdiklerini söylüyorlar. The Lancet Digital Health dergisinde, yazılımın, doktorların, hastalığın nasıl ilerleyeceğini daha iyi tahmin etmelerini sağlayarak, hastaların semptomlarını yönetmelerine yardımcı olma şeklini değiştirebileceğini iddia ediyorlar.

“Amacımız, hasta yönetimine ve klinik deney tasarımına yardımcı olmak için yapay zekayı kullanmaktır. Bu hedefler önemlidir, çünkü Parkinson yaygınlığına rağmen hastalar benzersiz bir motor ve motor olmayan semptomlar çeşitliliği yaşarlar” dedi.

Michael J. Fox Vakfı’nın sponsor olduğu bir çalışma olan Parkinson İlerleme Belirteçleri Girişimi olmasaydı bu atılım mümkün olmazdı. IBM, 1.400’den fazla kişiye ilişkin bilgileri içeren veri kümesini “bugüne kadarki en büyük ve en sağlam boylamsal Parkinson hasta verisi” olarak tanımlıyor ve yapay zeka modelinin karmaşık semptom ve ilerleme modellerini haritalandırmasına izin verdiğini söylüyor.

Parkinson hastalığının dünya çapında 6 milyondan fazla insanı etkilediği tahmin ediliyor ve şu anda bunun bilinen bir tedavisi yok. IBM Research ve MJFF, yapay zeka modeli üzerinde çalışmaya devam etmeyi planlıyor. Gelecekte, hastalığın çeşitli evrelerinin daha ayrıntılı karakterizasyonlarını sağlamayı daha iyi hale getirmeyi umuyorlar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: IBM’in Yapay Zekası, Parkinson hastalığı Üzerinde Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Facebook Aşı Karşıtlarına Karşı Neden Başarısız Oldu

Facebook Aşı Karşıtlarına Karşı Neden Başarısız Oldu: Facebook’un aşıyla ilgili yanlış bilgilendirme politikalarını büyük ölçüde …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör