Yeni kablosuz Şarj Cihazı Aynı Anda Birçok Cihazı Şarj Edecek

blank
Yeni kablosuz Şarj Cihazı Aynı Anda Birçok Cihazı Şarj Edecek

İçerik: Yeni kablosuz Şarj Cihazı Aynı Anda Birçok Cihazı Şarj Edecek

Yeni kablosuz Şarj Cihazı Aynı Anda Birçok Cihazı Şarj Edecek:

Cep telefonları ve tabletler, konumumuz ne olursa olsun iletişim halinde kalmamıza izin verdi, ancak yine de güç sağlamak için fişlere, prizlere ve şarj pedlerine güveniyorlar. Aalto Üniversitesi’nde geliştirilen yeni teknoloji, önümüzdeki yıllarda bu ve diğer elektronik cihazlar için gerçek kablosuz şarjın anahtarı olabilir.

Araştırma ekibi, Dr. Prasad Jayathurathnage ve Dr. Xiaojie Dang ve profesörler Sergei Tretyakov ve Constantin Simovski’den oluşuyor. Bulgular, IEEE Transactions on Industrial Electronics’te yayınlandı.

Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, cihazları belirlenmiş şarj noktalarından çözecek olan serbest konumlu kablosuz şarj üzerinde çalışırken, en yaygın çözümler karmaşık kontrol ve algılama işlevlerini içerir. Bir vericinin geleneksel olarak, genellikle kameralar veya sensörler ile yaptığı yönde enerji gönderebilmek için önce bir cihazın varlığını ve konumunu algılaması gerekir, bu da cihaza hacim ve maliyet ekler.

Yeni verici, her yönde güç aktarım kanalları oluşturarak, alıcı cihazlar hareket halindeyken kanalları otomatik olarak ayarlayarak bu ihtiyacı ortadan kaldırır. Telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve yeni bir alıcıyla donatılmış diğer küçük cihazlar gibi cihazlar, hiçbir zaman fiziksel temasa girmeden veya belirli bir yere getirilmeden, pilleri şarj etmek veya işlevlerine doğrudan güç sağlamak için aynı anda enerji alabilir.

‘Bu vericiyi diğerlerinden ayıran şey, kendi kendini ayarlayabilmesidir; bu, cihazlara gömülü alıcılara bağlanmak için karmaşık elektroniklere ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Aalto Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Prasad Jayathurathnage, kendi kendine ayarlandığından, cihazı geniş bir şarj aralığında özgürce hareket ettirebilirsiniz” diye açıklıyor.

Ekip, vericide kullanılan bobinlerin tasarımıyla etkiyi elde etti. Bobinleri belirli bir şekilde sararak iki tür elektromanyetik alan yaratırlar: biri dışa doğru, diğeri etrafa. Bu alanlar, verimli güç aktarımı sağlamak için alıcı ve vericiyi birleştirir.

Şu anda verici, 20 santimetreye kadar mesafede yüzde 90 oranında yüksek verimlidir, ancak daha düşük bir enerji aktarımı verimliliği ile daha uzun mesafelerde çalışmaya devam eder. Prensip olarak, teknoloji rafine edildikçe en yüksek verimlilik aralığı büyüyebilir.

‘Şimdilik, en yüksek verimlilikte maksimum menzil, verici ve alıcının boyutuna bağlıdır. Jayathurathnage, doğru mühendislikle onları küçültebiliriz, diyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni kablosuz Şarj Cihazı Aynı Anda Birçok Cihazı Şarj Edecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı: Intel Çarşamba günü, 2021’in benzeri görülmemiş talep ve tedarik …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör