Blue Origin, NASA’ya 2 Milyar Dolar Teklif Etti

blank
Blue Origin, NASA'ya 2 Milyar Dolar Teklif Etti

İçerik: Blue Origin, NASA’ya 2 Milyar Dolar Teklif Etti

Blue Origin, NASA’ya 2 Milyar Dolar Teklif Etti:

Jeff Bezos, uzayın sınırından döndükten sonra, Blue Origin’in NASA ile Elon Musk’ın SpaceX’ine 2,9 milyar dolarlık bir ay iniş sözleşmesi verme kararı konusundaki anlaşmazlığına kişisel olarak girdi. NASA Yöneticisi Bill Nelson’a açık bir mektupta Bezos, şirketinin sabit fiyatlı bir arazi sözleşmesi karşılığında mevcut ve önümüzdeki iki federal mali yılda NASA’dan 2 milyar dolara kadar ödemeden feragat etmeye istekli olduğunu söyledi. Bezos, Blue Origin’in düşük Dünya yörüngesine kendi yol bulma misyonunu da finanse etmeye istekli olduğunu söyledi. Bezos mektupta, “Bu teklif bir erteleme değil, bu ödemelerden kesin ve kalıcı bir feragattir” dedi. “Bu teklif, hükümet ödenek eylemlerinin yetişmesi için zaman sağlıyor.”

Bezos mektubunun önemli bir bölümünü Blue Origin’in “Amerika’nın uzaydaki geleceğini ilerletme” taahhüdünden bahsederek geçirirken, teklifi fedakarca değil. Bunun merkezinde, NASA’nın şirketini kazançlı ve prestijli bir sözleşmeden haksız yere dışladığı inancı var. En önemli projelerine gelince, NASA, rekabeti teşvik etmek ve bir şirket programın gerisinde kalırsa, görevi zamanında yerine getirebilmesini sağlamak için tarihsel olarak birden fazla müteahhitle anlaşmalar yaptı. En son tedarikinde NASA bunu yapmadı ve Blue Origin bundan kısa bir süre sonra federal hükümete bir protesto gönderdi.

O sırada, bir Blue Origin sözcüsü Engadget NASA’ya “İnsan İniş Sistemi programı için hatalı bir satın alma gerçekleştirdiğini ve son dakikada kale direklerini hareket ettirdiğini” söyledi. Bu, Bezos’un mektubunda yinelediği bir şey. Eski Amazon CEO’su, “Aslen amaçlandığı gibi iki rakip ay iniş aracına yatırım yapmak yerine, Ajans, SpaceX’e çok yıllı, milyarlarca dolarlık bir başlangıç ​​vermeyi seçti.” Dedi. “Bu karar, önümüzdeki yıllarda anlamlı rekabete son vererek NASA’nın başarılı ticari uzay programlarının kalıbını kırdı.”

NASA’nın açık mektuba nasıl yanıt vereceğini söylemek zor. ABD Hükümeti Hesap Verebilirlik Ofisi Blue Origin’den gelen protestoyu incelerken İnsanlı İniş Sistemi projesi ilerleyemez. Özellikle, bu Bezos’a bağlı bir şirketin ABD hükümetiyle ilk kez bir sözleşme anlaşmazlığına girmesi değil. 2019’da Amazon, Savunma Bakanlığı’nın Microsoft’a 10 milyar dolarlık Ortak Kurumsal Savunma Altyapısı (JEDI) bulut sözleşmesini verme kararına itiraz etti. Yaklaşık iki yıllık bir hukuk mücadelesinden sonra Pentagon, hem Amazon hem de Microsoft’a iş dağıtacak yeni bir çok satıcılı proje lehine Temmuz ayı başında bu projeyi iptal etti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Blue Origin, NASA’ya 2 Milyar Dolar Teklif Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör