Klasik Bisikletler, Elektrikli Bisiklete Dönüşüyor

blank
Klasik Bisikletler, Elektrikli Bisiklete Dönüşüyor

İçerik: Klasik Bisikletler, Elektrikli Bisiklete Dönüşüyor

Klasik Bisikletler, Elektrikli Bisiklete Dönüşüyor:

Klasik bisikletleri tek şarjla birkaç dakikada 45 kilometreye kadar menzile sahip elektrikli bisikletlere dönüştüren kitler, start-up Byqee tarafından tasarlanıyor ve Zaxe yazıcılarda üretiliyor. Türkiye’de ulaşımın yanı sıra spor ve eğlence amaçlı da kullanılmaya başlanan bisikletler, elektrik dönüşümüyle birlikte ucuz ve çevreci araçlar haline geldi. Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, “Bisikletleri dönüştürmek bizim için çok önemli. Sadece sürüş için gerekli parçaları değil, sepetten telefon tutucuya kadar gerekli birçok aksesuarı da 3D yazıcılarla üretiyoruz.”

Ulaşımda çevresel ve ekonomik çözümler her geçen gün etki alanlarını genişletiyor. Bu noktada ilk tercih elektrikli bisikletler oluyor. Ancak fabrika yapımı elektrikli bisikletler, standart yapıları nedeniyle bisiklet tutkunları tarafından pek tercih edilmiyor. Bu ürünler, Türkiye’nin ihracat karnesinde yıllık 40 milyon dolarlık hacimle yer alıyor. Bisikletini elektriklendirmek isteyenlerin ilk adresi Byqee’nin ürettiği elektrikli bisiklet setleri. Türkiye’nin yerli ve milli 3D yazıcı üreticisi Zaxe, bisikletleri kısa sürede elektrikli bisiklete dönüştüren setler üreten Byqee ile iş birliği içinde bu dönüşüm setlerini üretiyor. Bisikletlerde kullanılan telefon tutuculardan sepetlere ve mataralara kadar pek çok parça da yine Zaxe tarafından hazırlanmaktadır.

Dünyada ulaşım, karbon emisyonlarının neden olduğu küresel ısınma sorunu ve Covid-19’un kalabalık alanlarda bulaşması nedeniyle daha bireysel hale geldi. Türkiye’de geçmiş yıllarda spor ve eğlence amaçlı kullanılan bisiklet, ekonomik ve çevresel etkileri nedeniyle en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri haline geldi. Öyle ki bisiklet fabrikaları tüketicilerden gelen talepleri karşılamak için fazla mesai yapmaya başladı. Bu ortamda bir start-up Byqee, tüketicilere sunduğu kitlerle büyük fark yaratarak, klasik bisikletleri dakikalar içinde elektrikli ulaşım araçlarına dönüştürdü. Tek şarjla 45 kilometreye kadar menzile ulaşabilen bir elektrikli bisiklet için gereken kritik parçalar Zaxe 3D yerli yazıcı ile üretilmeye başlandı. Türkiye’nin bisiklet üretim potansiyeli hakkında da konuşan Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, “Elektrikli bisikletler, yaşadığımız son günlerde ortaya çıkan ulaşım sorununa en ideal çözüm” dedi. Türkiye’nin bisiklet ekonomisi hakkında bilgi veren Akıncı, “Ülkemizde yıllık bisiklet üretimi 400-420 bin adet civarında.

Bisiklet ihracatı 2021 yılının ilk 5 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 93,6 arttı. Türkiye’de üretilen bisikletlerin yüzde 70’i ihracata, yüzde 30’u iç tüketime gidiyor. Byqee’nin Zaxe 3D yazıcı ile ürettiği elektrik dönüşüm kitleri ile normal bisikletler, birkaç dakikada 45 kilometre yol kat edebilen elektrikli ulaşım aracına dönüşüyor. Dünyada otomobil yolculuklarının yüzde 40’ının 5 kilometre ve daha kısa mesafelerde yapıldığını düşünürsek Byqee ile yaptığımız çalışma sadece ekonomiye değil çevreye de önemli katkı sağlıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Klasik Bisikletler, Elektrikli Bisiklete Dönüşüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör