SpaceX, Jüpiter’in Uydusuna Yönelik Misyonunu Başlatacak

blank
SpaceX, Jüpiter'in Uydusuna Yönelik Misyonunu Başlatacak

İçerik: SpaceX, Jüpiter’in Uydusuna Yönelik Misyonunu Başlatacak

SpaceX, Jüpiter’in Uydusuna Yönelik Misyonunu Başlatacak:

Bir SpaceX Falcon Heavy roketi, NASA’nın Jüpiter’in yaşamı destekleyecek koşullara sahip olabilecek buzlu ayı Europa’ya uzun zamandır beklenen misyonunu başlatacak. Ajans, yıllardır Jovian ayına bir sonda göndermeyi planlıyor ve planlarını 2019’da tamamladı. NASA yaptığı duyuruda, Europa Clipper uzay aracının Ekim 2024’te Kennedy Uzay Merkezi’nden bir Falcon Heavy roketinin üzerinde fırlatılmasının planlandığını söyledi. Complex 39A’yı başlatın. Ayrıca, sözleşmenin ajansa yaklaşık 178 milyon dolara mal olacağını da ortaya koydu; bu, NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi roketinin üstünde görevi başlatmanın maliyetine kıyasla bir pazarlık.

Ars Technica’nın belirttiği gibi, Kongre başlangıçta NASA’yı Europa Clipper’ı başlatmak için SLS’yi kullanmaya çağırdı. Ancak o sırada Beyaz Saray, tek bir SLS lansmanının 2 milyar dolara mal olacağını tahmin ediyordu. İdeal olmaktan uzak, özellikle de SLS, Venüs’ten yerçekimi yardımına ihtiyaç duyacağından ve hedefine ulaşmak için daha uzaklara seyahat edeceğinden, Falcon Heavy buna gerek duymaz. Ayrıca NASA, Ars’a SLS’nin görevi tamamlayabilmesi için 1 milyar dolar değerinde ek değişikliğe ihtiyacı olacağını söyledi.

Europa Clipper planlandığı gibi Ekim 2024’te fırlatılırsa, Jüpiter’in yörüngesine Nisan 2030’da ulaşacak. Ardından, sonda buzlu ayın gerçekten yaşam için uygun koşullara sahip olup olmadığını araştıracak. Europa’nın yüzeyinin yüksek çözünürlüklü görüntülerini yakalayacak, bileşimini belirleyecek, son veya devam eden jeolojik aktivitenin işaretlerini arayacak, ayın buzlu kabuğunun kalınlığını ölçecek, yer altı göllerini arayacak ve Europa’nın okyanusunun derinliğini ve tuzluluğunu belirleyecek. “

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX, Jüpiter’in Uydusuna Yönelik Misyonunu Başlatacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör