Uluslararası Uzay İstasyonu, Rus Modül Yüzünden Kontrolden Çıktı

blank
Uluslararası Uzay İstasyonu, Rus Modül Yüzünden Kontrolden Çıktı

İçerik: Uluslararası Uzay İstasyonu, Rus Modül Yüzünden Kontrolden Çıktı

Uluslararası Uzay İstasyonu, Rus Modül Yüzünden Kontrolden Çıktı:

NASA yetkilileri, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) Perşembe günü, yeni gelen bir Rus araştırma modülünün jet iticilerinin, yörüngedeki karakola kenetlendikten birkaç saat sonra yanlışlıkla ateşlenmesiyle kısa bir süre kontrolden çıktığını söyledi.

NASA ve Rus devlet haber ajansı RIA’ya göre, gemideki yedi mürettebat üyesi – iki Rus kozmonot, üç NASA astronotu, bir Japon astronotu ve bir Avrupa uzay ajansı astronotu Fransa’dan – hiçbir zaman acil bir tehlike altında değildi.

Ancak arıza, NASA’nın Boeing’in yeni CST-100 Starliner kapsülünün uzay istasyonuna çok beklenen bir mürettebatsız test uçuşunda planlanan lansmanını en az 3 Ağustos’a kadar ertelemesine neden oldu. Starliner, Cuma günü Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden bir Atlas V roketinin üzerinde patlamaya ayarlanmıştı.

NASA’ya göre, Moskova’daki görev kontrolörleri yerleştirme sonrası bazı “yeniden yapılandırma” prosedürleri gerçekleştirirken, Perşembe günkü aksilik, çok amaçlı Nauka modülünün uzay istasyonuna kilitlenmesinden yaklaşık üç saat sonra başladı.

ABD uzay ajansı yetkilileri, modülün jetlerinin açıklanamaz bir şekilde yeniden başlatıldığını ve tüm istasyonun Dünya’nın yaklaşık 250 mil yukarısındaki normal uçuş konumundan çıkmasına neden olarak misyonun uçuş direktörünün bir “uzay aracı acil durumu” ilan etmesine neden olduğunu söyledi.

NASA’nın uzay istasyonu programı yöneticisi Joel Montalbano’ya göre, istasyonun yöneliminde beklenmedik bir sapma ilk olarak otomatik yer sensörleri tarafından tespit edildi, ardından 15 dakika sonra 45 dakikadan biraz fazla süren bir “durum kontrolü kaybı” izledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Uluslararası Uzay İstasyonu, Rus Modül Yüzünden Kontrolden Çıktı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA, Çarpışan İki Gökadanın Fotoğrafını Paylaştı

NASA, Çarpışan İki Gökadanın Fotoğrafını Paylaştı: NASA, Balık takımyıldızında Dünya’dan yaklaşık 215 milyon ışıkyılı uzaklıkta …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör