Bilim Adamları Bir Kara Deliğin Arkasındaki Işığı Tespit Etti

blank
Bilim Adamları Bir Kara Deliğin Arkasındaki Işığı Tespit Etti

İçerik: Bilim Adamları Bir Kara Deliğin Arkasındaki Işığı Tespit Etti

Bilim Adamları Bir Kara Deliğin Arkasındaki Işığı Tespit Etti:

Kısa bir süre içinde gökbilimciler, kozmik devlerin benzeri görülmemiş görüntüleri ile bizi kara deliklere her zamankinden daha da yaklaştırdı. Şimdi, bilim adamları ilk kez arkalarında meydana gelen fenomeni gördüler. Buluşun bir parçası olarak araştırmacılar, 800 milyon ışıkyılı uzaklıktaki süper kütleli bir kara deliğin arkasından gelen ışığa tanık oldular ve bu ışığı yakaladılar.

Stanford astrofizikçisi Dan Wilkins’e göre en son atılım, evrenin nasıl oluştuğunu anlamak için “bulmacanın önemli bir parçası”. Dahası, Einstein’ın yüz yıldan fazla bir süre önceki görelilik kuramını doğruluyor gibi görünüyor.

Araştırmacılar, korona olarak bilinen bir özellik olan kara delikten yayılan x-ışınlarının parlak parlamalarını incelerken, daha sönük ışık parlamalarına da tanık oldular. Bunlar, kara deliğin arkasındaki gazdan sıçrayan işaret fişeklerinin “ışıklı yankıları”ydı. Bu fenomen ilk olarak Einstein tarafından 1916’da yayınlanan görelilik teorisinde tahmin edildi.

Wilkins, “O kara deliğe giren hiçbir ışık dışarı çıkmaz, bu yüzden kara deliğin arkasındaki hiçbir şeyi görememeliyiz,” diye açıkladı Wilkins. “Bunu görebilmemizin nedeni, o kara deliğin uzayı çarpıtmasıdır. , ışığı bükmek ve kendi etrafındaki manyetik alanları bükmek.”

Süper kütleli kara delik, Güneşimizden 10 milyon kat daha büyük ve yakındaki I Zwicky 1 adlı sarmal gökadanın merkezinde yer alıyor. Uluslararası bir grup bilim insanı, Avrupa Uzay Ajansı’nın XMM-Newton ve NASA’nın NuSTAR uzay teleskoplarını kullanarak yankılara tanık oldu. Bulguları Nature dergisinde yayınlandı.

Wilkins, “Bu parlamaların rengi, bu yankıların rengi ve orijinal parlamadan sonra gecikme süreleri bize bunların kara deliğin arkasındaki görüşümüzden gizlenen gazdan gelen yankılar olduğunu söyledi” dedi. “Bir kısmı kara deliğe düşen gazın üzerine geri parlayacak ve bu bize bu malzemenin kara delikte kaybolmadan önceki son anlarında gerçekten eşsiz bir görüntüsünü veriyor.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bilim Adamları Bir Kara Deliğin Arkasındaki Işığı Tespit Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, Ay’ın Güney Kutbu’nda Araştırma Merkezi İnşa Edecek

Çin, Ay’ın Güney Kutbu’nda Araştırma Merkezi İnşa Edecek: Çin’in Ay keşif programının baş tasarımcısı Wu …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör