Google Kendi Mobil İşlemcisine Tensor İsmini Verdi

blank
Google Kendi Mobil İşlemcisine Tensor İsmini Verdi

İçerik: Google Kendi Mobil İşlemcisine Tensor İsmini Verdi

Google Kendi Mobil İşlemcisine Tensor İsmini Verdi:

ick Osterloh dizüstü bilgisayarını koltuğa bıraktı ve tatmin olmuş bir şekilde arkasına yaslandı. Bu bir mikrofon değil, ama etkisi aşağı yukarı aynı. Google’ın donanım şefi bana şirketin en son özelliğinin bir demosunu göstermişti: Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’da piyasaya sürülecek video için hesaplamalı işleme. Bu özellik, yalnızca Google’ın bugün duyurduğu kendi mobil işlemcisi ile mümkün oldu.

Haberleri paylaşmaktan anlaşılır bir şekilde gururlu ve heyecanlı. Çipin adı Tensor ve Google tarafından tasarlanan ilk çip üzerinde sistem (SoC). CEO Sundar Pichai, Tensor’un “dört yıldır yapım aşamasında olduğunu ve Google’ın yirmi yıllık bilgi işlem deneyiminden yola çıktığını” açıklamasına rağmen, şirketin “yaklaşık beş yıldır bu işin içinde” olduğunu söyledi.

blank

Bu yazılım uzmanlığı, Google’ın bilindiği bir şeydir. Düşük ışıkta çekimler için Gece Görüşü moduyla hesaplamalı fotoğrafçılıkta öncülük etti ve konuşmalı AI Duplex’in insan konuşmasını taklit edebilme başarısıyla dünyayı şaşırttı – “ums ve ahs”. Tensor, hem Google’ın makine öğrenimi becerisinden yararlanıyor hem de şirketin daha önce yapamadığı yapay zeka deneyimlerini akıllı telefonlara getirmesini sağlıyor.

blank

Osterloh, bir elinde diyet kola tutarken diğeriyle hareketli bir şekilde el kol hareketi yaparak “Bilgisayar deneyimini dönüştürüyoruz” ve “Genel olarak oldukça dramatik bir dönüşüm olacağını düşünüyoruz” gibi hiperbolik bir pazarlama dili kullandı.

Önceki yongaların (şirketin önceki telefonlarında çoğunlukla Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerini kullandığı) sunamadığı deneyimleri sağlayan Tensor’a atıfta bulunuyor. Bir telefonun aşırı ısınması olmadan aynı anda birden fazla AI yoğun görevi çalıştırabilmek veya video çekilirken hesaplamalı işleme uygulamak için yeterli güce sahip olmak gibi şeyler.

Tensor’un önemine olan bu inanç, Google’ın Pixel 6’nın sonbaharda gerçek lansmanından önce bugün duyurmayı seçmesinin bir parçası. Şirket henüz işlemciyle ilgili tüm ayrıntıları vermiyor ve şu anda en son amiral gemileri hakkında özel bilgiler paylaşmıyor. Ancak Osterloh, “Burada pek çok yeni şey var ve insanların bağlamı olduğundan emin olmak istedik” dedi. “Gerçekten büyük bir değişiklik olduğunu düşünüyoruz, bu yüzden erken başlamak istiyoruz.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google Kendi Mobil İşlemcisine Tensor İsmini Verdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

iPhone’lar Casusluk Cihazı Olarak Kullanılabiliyor Mu?

iPhone’lar Casusluk Cihazı Olarak Kullanılabiliyor Mu? İnternet, iPhone’larda daha önce bilinmeyen bir özelliğin kullanılmasıyla şaşkına …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör