İnsanlar 50 Yıl Önce Ay’a İlk Kez Gittiler

blank
İnsanlar 50 Yıl Önce Ay'a İlk Kez Gittiler

İçerik: İnsanlar 50 Yıl Önce Ay’a İlk Kez Gittiler

İnsanlar 50 Yıl Önce Ay’a İlk Kez Gittiler:

NASA, Ay’ın keşfi tarihinde bir başka önemli anı kutladı. New York Times, 31 Temmuz 2021’in Ay Gezici Aracı’nın ilk gezisinin 50. yıldönümü olduğunu ve insanların ilk kez Ay’a gittiklerini kaydetti. Apollo 15 astronotları Dave Scott ve Jim Irwin, numuneleri toplamak ve Ay yüzeyini yürüyerek yapabileceklerinden daha etkili bir şekilde keşfetmek için arabaya bindiler.

Scott ve Irwin sonunda Dünya’ya dönmeden önce geziciyi iki kez daha (toplam üç saat boyunca) süreceklerdi. Apollo 16 ve 17 görevlerinin her birinin kendi LRV’si vardı. Dördüncü bir gezici de vardı, ancak Apollo 18 ve diğer görevlerin iptal edilmesinden sonra yedek parça için kullanıldı. Üç servis modeli de Ay’da kaldı.

Erken geliştirme, gerçek dünya test koşullarının eksikliğinden dolayı küçük olmayan bir sorundu. Ne de olsa gerçek dünya test sürüşü yapamadılar. Ekip sonunda Ay’ın düşük yerçekimi, atmosfer eksikliği, aşırı sıcaklıklar ve yumuşak toprağı güvenle kaldırabilecek çelik ağ tekerlekleri olan katlanabilir bir tasarıma karar verdi.

LRV, 57 millik bir menzile, dört 0.19kW motora ve 8 MPH’lik resmi bir en yüksek hıza sahip mütevazı idi. Dört gezicinin fiyatını 38 milyon dolara (2021 dolarla yaklaşık 249 milyon dolar) getiren maliyet aşımları ile de pahalıydı. Yine de, Apollo programının sonraki aşamalarında gelişmiş bilimsel keşiflerin anahtarıydı ve aynı zamanda pratik bir elektrikli aracın erken bir örneğiydi – insanlar, teknolojinin Dünya’da ana akım haline gelmesinden on yıllar önce Ay’da pille çalışan bir yolculuk kullanıyorlardı. .

O zamandan bu yana 50 yıl içinde kaydedilen ilerlemeyi yansıtsa da, yakın zamanda Ay’da araba kullanan insanlara güvenemeyiz. NASA ve diğer uzay ajansları artık mürettebat güvenliği konusunda endişe duymadan Ay’ı keşfedebilecek robotik gezicilere odaklanıyor. Sürüşe çıkan insanlar muhtemelen otonom araçlar kullanacaklar. Bu yıldönümünü, bugün gördüğünüz teknolojiye doğru atılan ilk adımı kutlamak olarak düşünün.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İnsanlar 50 Yıl Önce Ay’a İlk Kez Gittiler

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör