Çinli Kripto Para Dolandırıcıları 2,2 Milyar Dolar Kazandı

blank
Çinli Kripto Para Dolandırıcıları 2,2 Milyar Dolar Kazandı

İçerik: Çinli Kripto Para Dolandırıcıları 2,2 Milyar Dolar Kazandı

Çinli Kripto Para Dolandırıcıları 2,2 Milyar Dolar Kazandı:

Blockchain veri platformu Chainalysis’in Salı günü yayınladığı bir rapora göre, Çin kripto para adresleri, Nisan 2019 ile Haziran 2021 arasında dolandırıcılık ve karanlık ağ operasyonları gibi yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı adreslere 2,2 milyar dolardan fazla dijital token gönderdi.

Bu adreslerin yasa dışı kaynaklardan da 2 milyar dolarlık kripto para aldığını ve Çin’i dijital para birimiyle ilgili suçlarda büyük bir oyuncu haline getirdiğini de sözlerine ekledi. Rapor, Çin’in kripto para birimi faaliyetlerini hükümet baskıları arasında analiz ediyor.

Ancak Chainalysis, Çin’in yasadışı adreslerle işlem hacminin mutlak değer ve diğer ülkelere göre iki yıllık süre içinde önemli ölçüde düştüğünü söyledi. Bunun en büyük nedeni, Çin menşeli kripto cüzdanı ve PlusToken borsasını içeren 2019 dolandırıcılığı gibi büyük ölçekli Ponzi planlarının olmamasıdır.

Kullanıcılar ve müşteriler, PlusToken dolandırıcılığından tahmini olarak 3 milyar dolar ila 4 milyar dolar kaybetti.

Chainalysis raporuna göre, Çin’in kriptodaki yasa dışı fon hareketlerinin büyük çoğunluğu dolandırıcılıklarla ilgiliydi, ancak bu da azaldı.

Chainalysis’in küresel kamu sektörü teknoloji sorumlusu Gurvais Grigg, Reuters’e gönderdiği bir e-postada, “Bu büyük olasılıkla hem PlusToken tarafından sağlanan farkındalık hem de bölgedeki baskılardan kaynaklanıyor” dedi.

Raporda ayrıca, ameliyat sonrası şiddetli ağrı veya ağrı için reçete edilen çok güçlü bir narkotik ağrı kesici olan fentanilin Çin dışına kaçakçılığı da belirtildi.

Chainalysis, Çin’i küresel fentanil ticaretinin merkezi olarak tanımladı ve birçok Çinli ilaç üreticisi, işlemleri gerçekleştirmek için kripto para birimi kullanıyor.

Chainalysis, kara para aklamanın Çin’de orantısız bir şekilde gerçekleştirilen kripto tabanlı suçun bir başka kayda değer biçimi olduğunu söyledi.

Çoğu kripto para birimine dayalı kara para aklama, genellikle işletmeleri bu platformların üzerine kurulu tezgah üstü masalar aracılığıyla, ana akım dijital para birimi değişimlerini içerir.

Chainalysis, Çin’in bu faaliyeti kolaylaştıran işletmelere ve bireylere karşı harekete geçtiğini kaydetti.

Birkaç Çinli OTC şirketinin kurucusu Zhao Dong, geçen yıl tutuklandıktan sonra Mayıs ayında kara para aklama suçlamalarını kabul etti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çinli Kripto Para Dolandırıcıları 2,2 Milyar Dolar Kazandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör