Çinli Li Auto Tesla’ya Rakip Olmak İstiyor

blank
Çinli Li Auto Tesla'ya Rakip Olmak İstiyor

İçerik: Çinli Li Auto Tesla’ya Rakip Olmak İstiyor

Çinli elektrikli otomobil üreticisi Li Auto, Hong Kong’daki hisselerinin ikincil bir listesinde 1,9 milyar dolar (1,4 milyar sterlin) kadar artırmayı planladığını söyledi.

Tesla rakibinin hisseleri şimdiden New York’taki Nasdaq borsasında işlem görüyor.

Li Auto, son aylarda kendi ülkesine yakın yerlerde para toplayan en son Çinli şirket oldu.

Hareket, ABD’de listelenen Çinli firmaların Pekin ve Washington tarafından artan bir incelemeyle karşı karşıya kalmasıyla geldi.

Altı yaşındaki Çinli start-up, Hong Kong halka arzında (IPO) 100 milyon hisseyi, hisse başına maksimum 150 HK$ (13.85 £; 19.30$) fiyatla ihraç edeceğini söyledi.

Li Xiang olarak da bilinen firma, dünyanın dört bir yanındaki insanlara sunulan bakiyeyle Hong Kong yatırımcılarına 10 milyon hisse sunacağını söyledi.

Hisselerin nihai fiyatlarının bu hafta sonundan önce açıklanması bekleniyor.

Pekin merkezli şirket, bir yıl önce Nasdaq listesinden yaklaşık 1,1 milyar dolar topladı.

Pazar günü, Li Auto, şirket için aylık bir rekor olan Li One araçlarından 8.589’unu Temmuz ayında teslim ettiğini söyledi.

blank

Li One, şirketin şu anda piyasada bulunan tek modelidir. Benzinli motor doğrudan otomobilin tekerleklerini tahrik etmese de aküyü şarj etmek ve menzilini genişletmek için bir yakıt deposuna sahip bir plug-in hibrittir.

Güçlü satış rakamları, dünya çapında birçok otomobil üreticisini üretimi askıya almaya zorlayan küresel çip kıtlığı nedeniyle araç satışlarındaki toparlanma tehdit altındayken bile geliyor.

Hong Kong’daki ikincil listeler, kendilerini Pekin ve Washington arasındaki sürtüşmenin sonuçlarından korumaya çalışan Çinli şirketler arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Cuma günü Wall Street düzenleyicisi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, şimdi ABD’de hisse satmayı hedefleyen Çinli şirketlerden ekstra bilgi talep edeceğini söyledi.

Duyuru, Pekin’in ABD’de hisseleri olan Çinli şirketlerin gözetimini yoğunlaştırmasının yanı sıra, ülke içindeki teknoloji ve eğitim şirketleri üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmasıyla geldi.

Son haftalarda, araç çağırma uygulaması Didi’deki hisseler, Çin’in şirkete soruşturma başlattığını duyurması ve New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki ilk çıkışından sadece birkaç gün sonra yeni müşteriler kaydetmesini engellemesinin ardından düştü.

Alibaba, NetEase ve JD.com dahil olmak üzere birçok Çinli teknoloji devi, son yıllarda ikincil listeleri çıkarmayı tercih etti.

Geçen ay, Li Auto’nun rakiplerinden biri olan Xpeng, Hong Kong’daki hisselerinin ikincil bir listelenmesiyle yaklaşık 1.8 milyar dolar topladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çinli Li Auto Tesla’ya Rakip Olmak İstiyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör