Bayraktar TB3 SİHA 2022’de Gökyüzüyle Buluşacak

blank
Bayraktar TB3 SİHA 2022'de Gökyüzüyle Buluşacak

İçerik: Bayraktar TB3 SİHA 2022’de Gökyüzüyle Buluşacak

Bayraktar TB3 SİHA 2022’de Gökyüzüyle Buluşacak:

Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü tarafından düzenlenen “Havacılık ve Uzay Zirvesi 2″ye konuk olan Selçuk Bayraktar, TB3 SİHA ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü (GTU HUK) tarafından düzenlenen canlı yayına konuk oldu. 4 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirilen canlı yayında önemli açıklamalarda bulunan Selçuk Bayraktar, Uçan Araba, Bayraktar TB-3 SİHA ve MIUS’un da aralarında bulunduğu mevcut ve gelecek projeler hakkında bilgi verdi.

Selçuk Bayraktar, yaptığı açıklamada, Bayraktar TB3’ün ağabeyi olarak nitelendirilen Bayraktar TB2’nin geliştirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Bayraktar TB3 SİHA’nın gemide konuşlandırılmak üzere tasarlanmış sabit kanatlı bir platform olacağına değinen Selçuk Bayraktar, platformun çok uzun süre havada kalma kabiliyetine sahip olacağını ifade etti. Mühimmatla donatılacak platformun LHD sınıfı bir gemiye kalkış ve iniş yapabilme özelliğine sahip olacağını belirten Bayraktar, dünyada henüz bu yeteneğe sahip bir uçağın geliştirilmediğini söyledi.

“Böyle bir uçak geliştirme fikriyle yola çıktığımızda dünyada buna ihtiyacın olduğunu gördük. Dünyada bir yenilik olduğunu söyleyebilirim çünkü daha çok helikopter platformları üzerinde çalışılmış. Şu anda geliştirme aşamasında ve bunun çok büyük bir güç çarpanı olacağını düşünüyoruz.” Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 SİHA’nın çok basit vinçler ve kurtarma ağları ile kalkış ve iniş yapabilen bir sisteme sahip olacağını belirterek, “Kurtarma ağlarına bile ihtiyaç duymadan iniş yapabilecek” dedi. ekledi.

MİUS, TB-3 ile ortak görev gerçekleştirecek
Bunlara ek olarak Selçuk Bayraktar, TB3 gibi TCG Anadolu’da konuşlandırılması planlanan bir diğer platform olan MİUS’un da Bayraktar TB-3 ile birlikte görev yapabileceğini belirtti. Bayraktar, bu sinerji ile MİUS ve TB-3’ün daha büyük bir güç çarpanı olabileceğinin altını çizdi.

Gemide konuşlandırılacak TB3 SİHA, Selçuk Bayraktar’ın sunduğu şartnameye göre 1450 kg kalkış ağırlığına sahip olacak. Maksimum uçuş süresinin 24 saat olması beklenen SİHA’nın kanatları katlanabilir olacak. Bayraktar TB3 SİHA’nın ilk uçuşu 2022 yılında gerçekleşecek.

TCG Anadolu LHD’nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisine dönüştürülmesi sürecinde, gemiye 30 ile 50 adet arasında katlanabilir kanatlı Bayraktar TB3 SİHA platformları konuşlandırılacak. Bayraktar TB3 SİHA sistemleri, TCG Anadolu’nun güvertesini kullanarak iniş ve kalkış yapabilecek. TCG ANADOLU’ya entegre edilecek komuta merkezi ile aynı anda en az 10 Bayraktar TB3 SİHA’nın operasyonlarda kullanılabileceği belirtildi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bayraktar TB3 SİHA 2022’de Gökyüzüyle Buluşacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör