Blockchain nedir? Blockchain Teknolojisi Neden Önemli?

blank
Blockchain nedir? Blockchain Teknolojisi Neden Önemli?

İçerik: Blockchain nedir? Blockchain Teknolojisi Neden Önemli?

Blockchain nedir? Blockchain Teknolojisi Neden Önemli?

Teknolojinin hayatımızdaki yerinin hızla artmasıyla birlikte bilgi ve veri güvenliğine olan ihtiyaç da hızla artmaktadır. Özellikle finans gibi kişisel verilerin yer aldığı ve birçok işlemin bir arada yürütüldüğü alanlarda bu ihtiyaç çok daha fazla. İşte bu noktada veri güvenliğini ve şeffaflığı sağlamayı hedefleyen blockchain teknolojisi devreye giriyor. Peki blok zinciri ne anlama geliyor? Blok zinciri teknolojisi nedir?

Blockchain nedir?
Blockchain yani Blockchain, bloklardan oluşan zincir yapısını tanımlar. Blockchain, dağıtılmış bir veritabanı sistemi olarak şifreli işlemlerin izlenmesini sağlar. Blockchain, iş ağındaki işlemleri kaydetme ve varlıkları izleme gibi süreçleri kolaylaştırır. Aynı zamanda bu sistem, paylaşılabilen ve değiştirilemeyen bir defter olarak da düşünülebilir.​ ​

Blockchain Teknolojisi Neden Önemli?
İş süreçlerinin güvenli ve verimli çalışabilmesi için bilgilerin mümkün olduğunca hızlı ve doğru bir şekilde aktarılması gerekir. Blockchain’in bu noktada en temel faydası, yalnızca ağ üyeleri tarafından izinli olarak erişilebilen bir defter olmasıdır. Ayrıca sisteme giriş yapabilen üyeler veriler üzerinde herhangi bir değişiklik yapamazlar. Blockchain’i ideal kılan bir diğer özellik ise paylaşılabilen ve şeffaf bilgi sağlayan bir yapıya sahip olmasıdır. Bu, kullanıcı için güven verici bir unsurdur.

Blockchain Nasıl Çalışır?
Blockchain merkezi bir sisteme sahip değildir. Blok zincirindeki verilere tüm bilgisayarlar üzerinden erişilebilir. Bilgiye ulaşmanın yanı sıra burada yapılan işlemlerin kime ait olduğu ve ne zaman yapıldığı gibi bilgilere de şeffaf bir şekilde ulaşmak mümkündür.

Bu teknolojide yapılan işlemler değiştirilemediğinden düzeltme istendiğinde sisteme yeni kayıt eklenir. Böylece tüm detaylar korunur ve tüm doğru ve yanlış işlemler gözlemlenebilir.

Blockchain teknolojisinde kimlik, tüm ağlar tarafından tanınan bir kullanıcı kimlik numarası şeklinde oluşturulur. Böylece kullanıcı adı ve soyadı gibi kişisel bilgilerin kullanılması yerine tüm işlemler bu kimlik numarası ile yapılmaktadır. Burada yapılan işlemler kullanıcının sisteminde yani hash fonksiyonlarında matematiksel hesaplamalarla şifrelenir ve zincire kaydedilir.

Hash fonksiyonları ile oluşturulan karakter dizileri harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Yapılacak en ufak bir değişiklikle farklı bir dizi oluşuyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Blockchain nedir? Blockchain Teknolojisi Neden Önemli?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Önümüzdeki 5 Yılda Fiber İnternete 5 Milyar TL Yatırım

Önümüzdeki 5 Yılda Fiber İnternete 5 Milyar TL Yatırım: Teknolojide hızlı bir değişim ve dönüşüm …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör