Galaksimize Saatte İki Milyon Mil Hızla Bir Yıldız Yaklaşıyor

blank
Galaksimize Saatte İki Milyon Mil Hızla Bir Yıldız Yaklaşıyor

İçerik: Galaksimize Saatte İki Milyon Mil Hızla Bir Yıldız Yaklaşıyor

Galaksimize Saatte İki Milyon Mil Hızla Bir Yıldız Yaklaşıyor:

Bilim adamları, bugüne kadar bilinen en hızlı hareket eden yıldızlardan birini keşfettiler ve bu, kozmos hakkında değerli cevaplar sağlayabilir. Martha Stewart (evet, gerçekten), Boston Üniversitesi araştırmacılarının, Samanyolu galaksisinden 2 milyon MPH’ye yakın bir hızla çıkan bir süpernova, LP 40-365’ten bir yıldız parçası üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Kendi başına nispeten nadir olmasına rağmen, araştırmacılar ayrıca bir süpernova kalıntısı için 8.9 saatte tam bir dönüş için alışılmadık derecede yavaş döndüğünü fark ettiler.

Ekip, parlaklıktaki tekrarlanan, hızlı değişikliklerin muhtemelen yüzeyin görüntüye dönmesinden kaynaklandığını belirledi. Tüm yıldızlar döner, ancak bu süreç, bunun gibi şiddetli bir patlamadan kurtulan herhangi bir yıldız parçası için hızlandırılır.

Gözlem, parçanın muhtemel kökenlerine dair ipuçları sağlamıştır. LP 40-365 muhtemelen bir ikili sistemdeki bir ortağın kütlesiyle ‘beslenen’ bir beyaz cüce yıldızın parçasıydı. İki yıldız çok yakın ve hızlı bir şekilde döndüğü için, LP 40-365’in yıldızı patladığında ikisi de büyük olasılıkla dışa doğru fırlamıştı.

Yıldızın bileşimi de içgörü sağlayabilir. Sağlam yıldızlar normalde hidrojen ve helyumdan yapılır, ancak bu artık çoğunlukla metalden oluşur. Araştırmacılar, süpernovadan gelen reaksiyonların daha karmaşık elementler ürettiğini söyledi.

Parça, bilimin sadece birkaç yıl önce düşünmeye hazır olduğu bir fenomeni incelemek için nadir bir fırsatı temsil ediyor. Ayrıca, süpernovaların nasıl davrandığına dair daha eksiksiz bir resim sağlar – hiçbir zaman düzenli olmadılar, ancak şimdi ne kadar dağınık olabilecekleri daha açık.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Galaksimize Saatte İki Milyon Mil Hızla Bir Yıldız Yaklaşıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör