NASA’nın Perseverance Aracı Mars’ta Kaya Örneği Toplayamadı

blank
NASA'nın Perseverance Aracı Mars'ta Kaya Örneği Toplayamadı

İçerik: NASA’nın Perseverance Aracı Mars’ta Kaya Örneği Toplayamadı

NASA’nın Perseverance Aracı Mars’ta Kaya Örneği Toplayamadı:

NASA’nın Azim gezicisi az önce nadir bir yanlış adım attı. Uzay ajansı, robotik aracın ilk denemesinde Mars kaya örneklerini toplayamadığını ortaya çıkardı. Darbeli matkap, karot ucu ve numune tüpü işleme “amaçlandığı gibi” çalışırken, bir sonda tüpün boş olduğunu gösterdi – diğer her şey kontrol edildiğinde bilim adamlarının tam olarak beklediği gibi değildi.

Bilim adamları hala ne olduğunu araştırıyorlar ve birkaç gün boyunca bir cevap alamayabilirsiniz. Azim proje yöneticisi Jennifer Trosper, ekibin karot alma işlemi sırasında kayanın beklenmedik bir şekilde tepki vermiş olabileceğinden şüphelendiğini söyledi. Başka bir deyişle, ekipman muhtemelen iyi.

Mars yüzeyi bir kereden fazla sorun yarattı. Örneğin, Phoenix Lander 2008’de “yapışkan” toprak toplamakta sorun yaşarken, Curiosity ve InSight da kayaları ve yüzeyin kendisini kırmada sorun yaşadı.

Bu ilk aksilik, Perseverance’ın misyonunu mutlaka tehlikeye atmaz. Ancak NASA, bu tür olayları minimumda tutmak isteyecektir. Gezici, sonunda Dünya’ya geri dönecek ve bilim adamlarının geçmiş yaşam belirtileri aramasına yardımcı olacak örnekleri toplamak için küçük bir parça olmadan Mars’a gönderildi. NASA ne kadar az örnek alırsa, Mars’ın tarihini keşfetme şansı o kadar az olur.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın Perseverance Aracı Mars’ta Kaya Örneği Toplayamadı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör