NASA’nın Yeni Fotoğrafları Tartışmaları Beraberinde Getirdi

blank
NASA'nın Yeni Fotoğrafları Tartışmaları Beraberinde Getirdi

İçerik: NASA’nın Yeni Fotoğrafları Tartışmaları Beraberinde Getirdi

NASA’nın Yeni Fotoğrafları Tartışmaları Beraberinde Getirdi:

NASA, Instagram’daki son gönderisinde dünyanın en büyük çölü olan Sahra Çölü’nün çarpıcı bir görüntüsünü paylaştı. Amerikan uzay ajansı, görüntünün NASA astronotu Shane Kimbrough tarafından Uluslararası Uzay İstasyonundan çekildiğini ve Kızıl Gezegen için çok iyi karıştırılabileceğini söyledi. “İşlemek için çok sıcak” ile başlayan başlık, Dünya’daki en zorlu arazilerden biri olduğu için uygun görünüyor. Resme eklenen notta, “Bunun aslında komşu Kızıl Gezegenimizin bir resmi olmadığını görmek sizi şaşırtabilir – bu Sahra Çölü.”

NASA’dan gelen not ayrıca Sahra Çölü’nün “gezegenimizdeki en zorlu ortamlardan biri: Dünyadaki en büyük sıcak çöl” olduğunu söylüyor.

Ekosistem hakkında daha fazla bilgi paylaşan uzay ajansı, uydularından elde edilen verilerin “Sahra’daki rüzgar ve havanın Afrika çöllerinden ortalama 182 milyon ton toz topladığını ve her yıl Atlantik Okyanusu boyunca 1.600 mil taşıdığını” ortaya koyduğunu söylüyor. ” Bunu perspektife sokmak için NASA şöyle diyor: “Bu hacim, tozla dolu 689.290 yarı kamyona eşdeğerdir.Peki bu toz ne işe yarıyor? NASA’ya göre, “Bu toz, Karayipler’de kumsalların inşasına yardımcı oluyor ve Amazon’daki toprakları gübreliyor. Kuzey ve Güney Amerika’daki hava kalitesini etkiliyor.” Ayrıca notta, “kasırgaların bastırılmasında ve mercan resiflerinin azalmasında” da rol oynayabilir.

Görüntü, çoğu yorum bölümünde aynı şeyi ifade eden izleyiciler arasında bir dizi duygu uyandırdı.

Ajansa teşekkür eden bir kullanıcı, “Bilimsel keşif için yaptığınız her şey için NASA’ya teşekkür ederiz” derken, bir diğeri “Ne kadar bilgilendirici bir yazı” yazdı.

“Ve bunun dünyada olduğunu bilmek inanılmaz,” dedi bir başkası.

blank

Sahra Çölü, Afrika’nın kuzey kesiminde bulunan 3.600.000 mil kare (9.200.000 kilometre kare) kurak arazidir. NASA, büyüklük açısından yalnızca “Amerika Birleşik Devletleri kıtasından biraz daha küçük” olduğunu söylüyor.

NASA tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışmada, gelecekte rüzgarlarda taşınan Sahra tozunun daha az olacağı tahmin ediliyordu. Nisan 2021’de yayınlanan bir rapora göre NASA, “bilim adamları, uydu verileri ve bilgisayar modellerinin bir kombinasyonunu kullanarak, Afrika’nın yıllık toz bulutlarının iklim değişikliğinin bir sonucu olarak gelecek yüzyılda aslında en az 20.000 yıllık bir minimuma düşeceğini tahmin ediyor” dedi. ve okyanus ısınması.” Çalışma, Sahra’dan Atlantik Okyanusu boyunca Kuzey Amerika’ya seyahat eden “Godzilla” adlı Haziran 2020 toz bulutunun ardından yapıldı.

Raporda, Atlantik’teki yolculuğunda, Sahra tozu okyanusa serpilir ve “deniz yaşamını besler ve benzer şekilde karaya ulaştığında bitki yaşamını da besler”. Sadece bu değil, toz aynı zamanda Amazon yağmur ormanları için gübre görevi gören demir ve fosfor gibi mineraller de içeriyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın Yeni Fotoğrafları Tartışmaları Beraberinde Getirdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Satürn’ün Ayı, “Gizli” Okyanuslara Mı Ev Sahipliği Yapıyor?

Satürn’ün Ayı, “Gizli” Okyanuslara Mı Ev Sahipliği Yapıyor? Bilim adamları, Ölüm Yıldızı benzeri Satürn uydusunun …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör