BM Raporu İklim Değişikliği Etkilerinin Korkunç Olduğunu Söylüyor

blank
BM Raporu İklim Değişikliği Etkilerinin Korkunç Olduğunu Söylüyor

İçerik: BM Raporu İklim Değişikliği Etkilerinin Korkunç Olduğunu Söylüyor

BM Raporu İklim Değişikliği Etkilerinin Korkunç Olduğunu Söylüyor:

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası Panelinden yeni bir rapora göre, gezegenin önümüzdeki 20 ila 30 yıl içinde ısınmasını önlemek artık mümkün değil ve küresel ısınmanın getirdiği bazı değişikliklerin kısa vadede geri alınması artık imkansız. İklim Değişikliği (IPCC) üzerine. Belge, insanlık tarihinde şimdiye kadar toplanan iklim değişikliğinin arkasındaki fizik biliminin en kapsamlı analizini temsil ediyor. Projede çalışan 284 bilim insanı, 14.000’den fazla çalışmanın verilerini incelemek için sekiz yıl harcadı. Dünyanın hızla değişen ikliminin arkasında insan faaliyetinin “kesinlikle” olduğunu söylüyorlar. 19.yüzyılın ortalarından bu yana, gezegenin sıcaklığı, enerji için kömür, petrol ve diğer fosil yakıtları yakan insanlarla ilgili sera gazı emisyonlarının doğrudan bir sonucu olarak 1,1 santigrat derece veya 2 Fahrenhayt derece arttı. Daha sıcak bir gezegenin insanlar üzerindeki etkilerini zaten gördük. Kanada ve ABD’nin Kuzeybatı Pasifik’inin bazı kısımları, güç kablolarını eriten, yolları bulandıran ve insanları öldüren bunaltıcı ve benzeri görülmemiş bir sıcak hava dalgasına maruz kaldığında ancak bu yazın başlarındaydı.

“İklimde gözlemlenen değişikliklerin çoğu, yüz binlerce yılda olmasa bile binlerce yılda eşi görülmemiş ve halihazırda harekete geçmiş olan bazı değişiklikler – örneğin deniz seviyesinin yükselmesi – yüz binlerce yıl boyunca geri döndürülemez” dedi. IPCC dedi.

Raporda, hükümetler emisyonları keskin bir şekilde azaltma taahhüdünde bulunmadıkça, ısınmayı Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen hedeflerle sınırlamanın “erişilemez” olacağı konusunda uyarıyor. Küresel sıcaklıklarda 1,5 derecelik bir artışla, daha sık ve yaşamı tehdit eden sıcak hava dalgaları, milyonlarca insanı su bulmakta zorlayan kuraklıklar ve dünyanın dört bir yanındaki kıyı topluluklarını yerinden edecek sürekli deniz seviyesi yükselmesi olacak.

Rapora katkıda bulunan iklim bilimcilerinden Piers Forster, The New York Times’a verdiği demeçte, “Önümüzdeki 20 veya 30 yıl içinde aşırı hava koşullarında önemli bir sıçrama bekleyebiliriz.” “İşler maalesef bugün olduğundan daha kötü olacak.”

Geçmişteki BM raporlarını yineleyen IPCC, küresel sıcaklıklarda 3 derece hatta 4 derecelik bir artışın felaket olacağı konusunda da uyardı. Her ek ısınma derecesi ile, gezegenin iklimde daha da dramatik değişikliklere yol açabilecek belirli devrilme noktalarından geçme riski daha fazladır. IPCC’ye göre, emisyonlardaki ciddi azalmalar, iklim değişikliğinin daha kötü etkilerini sınırlayabilir ve ısınmayı 1,5 santigrat derecede tutabilir. Bununla birlikte, küresel sıcaklıkların stabilize olduğunu görmek 20 ila 80 yıl sürebilir.

Diplomatlar, BM’nin iklim değişikliği konusundaki COP26 zirvesine katılmak için İskoçya’nın Glasgow kentine seyahat ederken rapor ön planda olacak. Küresel olarak en büyük sera gazı salıcılarından biri olan ABD, bundan sonra olacaklarda önemli bir rol oynayabilir. Paris İklim Anlaşması’na yeniden katıldıktan sonra Başkan Biden, Amerika’nın sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltacağına söz verdi. Şimdi her zamankinden daha fazla harekete geçme zamanı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: BM Raporu İklim Değişikliği Etkilerinin Korkunç Olduğunu Söylüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google, 2030’da Suyun Yüzde 120’sini Yenileyeceğini Söyledi

Google, 2030’da Suyun Yüzde 120’sini Yenileyeceğini Söyledi: Google, şirketin 2030 yılına kadar veri merkezlerinde ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör