Elektrikli Arabalar Artık Lityum Yerine Tuzla Çalışacak

blank
Elektrikli Arabalar Artık Lityum Yerine Tuzla Çalışacak

İçerik: Elektrikli Arabalar Artık Lityum Yerine Tuzla Çalışacak

Elektrikli Arabalar Artık Lityum Yerine Tuzla Çalışacak:

Contemporary Amperex Technology Ltd (CATL) adlı Çinli şirket, pillerdeki lityumun yerini almak için yakında sodyumu çıkaracaklarını açıkladı. Yani araçlar artık yakıt olarak tuz kullanacak. Elektrikli otomobillere güç sağlayan lityum iyon pillerin dev Çinli pil üreticisi Contemporary Amperex Technology Ltd (CATL), önümüzdeki dönemde sodyum iyon pillerin piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Bilindiği gibi lityum, elektrikli araçlar için pil üretiminde kullanıldığı için tüketimi patlamış ve aslında çok nadir bulunan bir elementtir. Elektrikli araç üretiminin artmasıyla gelecek yıldan itibaren dünyada lityum kıtlığı ihtimali artıyor. Ancak sodyum doğada her yerde bulunabilen bir elementtir.

Çin, küresel lityum üretiminin sadece yüzde 7’sini ürettiği için otomobil elektriği ihtiyacının kaynağını farklılaştırarak bu alandaki bağımsızlığını korumaya çalışıyor. Pekin Fizik Enstitüsü’nde profesör olan Hu Yongsheng, sodyum iyon pilin piyasaya sürülmesi ve seri üretilmesi durumunda Çin’in yeni enerji çağında çığır açan bir adım atacağını belirtiyor.

Bu teknoloji aynı zamanda bir güvenlik faktörü olarak daha yüksek ısı dengesi ve hızlı şarj gibi birçok avantaj sağlar. Bununla birlikte, şimdilik, sodyum iyon teknolojisi, düşük enerji yoğunluğu, yani lityum iyona kıyasla daha düşük bir “enerji-ağırlık oranı” gibi belirli sınırlamalara sahiptir. Örneğin Tesla 3 modelinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir sodyum iyon pil için kilogram başına 160 Wh geçerliyken, bu değer sodyum iyon için 260 Wh/kg’dır. Öte yandan, “tuz pili”nin üretim maliyetinin lityum iyonunkiyle eşitlenmesinin uzun zaman alacağı açıktır.

Tüm bu karşılaştırmalar, avantajlar ve dezavantajlar bir yana, birçok endüstri uzmanının görüşüne göre, lityum tedariği ile ilgili sorunlar varsa, çok önemli bir geri dönüş olan hazır bir B planı var.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elektrikli Arabalar Artık Lityum Yerine Tuzla Çalışacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Cadillac’ın Elektrikli Arabası Lyriq, 19 Dakika İçinde Tükendi

Cadillac’ın Elektrikli Arabası Lyriq, 19 Dakika İçinde Tükendi: Rezervasyonlar açıldıktan sonra Cadillac, Lyriq EV için …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör