Facebook, COVID-19 Aşı Karşıtı Rus Yayıncıları Engelledi

blank
Facebook, COVID-19 Aşı Karşıtı Rus Yayıncıları Engelledi

İçerik: Facebook, COVID-19 Aşı Karşıtı Rus Yayıncıları Engelledi

Facebook, COVID-19 Aşı Karşıtı Rus Yayıncıları Engelledi:

Facebook Salı günü yaptığı açıklamada, COVID-19 aşıları hakkında aşı karşıtı içeriği zorlamak için etkileyicileri görevlendirmeyi amaçlayan bir pazarlama firmasıyla bağlantılı bir hesap ağını Rusya’dan kaldırdığını söyledi.

Sosyal medya şirketi, faaliyetlerini öncelikle Rusya’dan yürüten İngiltere’de kayıtlı pazarlama şirketi AdNow’un bir yan kuruluşu olan Fazze ile bağlantılı hesapları, dış müdahaleye karşı politikasını ihlal ettiği için yasakladığını söyledi. Facebook, kampanyanın platformlarını öncelikle Hindistan, Latin Amerika ve daha küçük bir ölçüde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kitleleri hedeflemek için kullandığını söyledi.

Şirketin müfettişleri, Reddit, Medium ve Change.org gibi forumlarda yanıltıcı makaleler ve dilekçeler oluşturarak ve içeriği güçlendirmek için Facebook ve Instagram gibi platformlarda sahte hesaplar kullanarak kampanyayı “dezenformasyon çamaşırhanesi” olarak nitelendirdi. Facebook, kampanyanın büyük bir kısmının düştüğünü, ancak bunun en önemli noktasının ücretli influencerlarla etkileşime girdiğini ve bu gönderilerin “biraz sınırlı ilgi gördüğünü” söyledi. Son aylarda. Facebook gibi büyük teknoloji firmaları, aşılarla ilgili çevrimiçi yalanların yayılmasının salgınla mücadeleyi zorlaştırdığını söyleyen ABD’li milletvekilleri ve Başkan Joe Biden’in yönetimi tarafından eleştirildi.

Facebook, Rusya bağlantılı operasyonun 2020’de, muhtemelen Hindistan merkezli gibi görünen Bangladeş ve Pakistan’daki hesap çiftliklerinden kaynaklanan sahte hesapların oluşturulmasıyla başladığını söyledi. Ağın, Kasım ve Aralık 2020’de platformlarında AstraZeneca COVID-19 aşısının insanları şempanzelere dönüştüreceğini iddia eden ve genellikle 1968 Maymunlar Gezegeni filminden sahneler kullanan memler ve yorumlar yayınladığını söyledi.

Bu “spam” kampanyanın yanı sıra Facebook, Instagram’daki bir dizi sağlık ve esenlik etkileyicisinin de kampanya tarafından kullanılan hashtag’leri ve dilekçeleri paylaştığını söyledi. Bunun muhtemelen operasyonun bilinen etkileyicilerle çalışma taktiklerinin bir parçası olduğunu söyledi.

Facebook, Mayıs 2021’de, beş aylık hareketsizliğin ardından operasyonun, iddiaya göre “saldırıya uğramış ve sızdırılmış” bir AstraZeneca belgesini yayınlayarak Pfizer aşısının güvenliğini sorgulamaya başladığını söyledi. Facebook araştırmacıları, iki faaliyet aşamasının, birkaç hükümetin aşılar için acil durum izinlerini tartıştığı bildirildiği dönemlere denk geldiğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, COVID-19 Aşı Karşıtı Rus Yayıncıları Engelledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör