Audi’nin Skysphere Konsepti EV Roadster Tanıtıldı

blank
Audi'nin Skysphere Konsepti EV Roadster Tanıtıldı

İçerik: Audi’nin Skysphere Konsepti EV Roadster Tanıtıldı

Audi’nin Skysphere Konsepti EV Roadster Tanıtıldı:

Audi, oldukça çılgın bir EV konseptiyle piyasaya çıktı: Bir grand tourer’a (GT) dönüşmek için dingil mesafesini genişleten dönüştürülebilir bir roadster. Bir düğmeye dokunarak Audi Skysphere’in tüm ön ucu 9,8 inç (ve 0,4 inç) uzayabilir veya geri çekilebilir.

blank

Skysphere, Audi’nin teknik becerilerinin yanı sıra tasarım özelliklerini de göstermek içindir. Şirketin 1931 tarihli Horch 853’ünden, geri itilmiş kabinli ve arkadan çekişli uzun, alçak bir roadster’dan ilham aldı. Modern konsept, Ferrari 812 Superfast gibi arkadan çekişli GT’lere hafif bir benzerlik sağlayan uzun burun ve alçak, rahat kokpit ile bu temel özellikleri fazlasıyla koruyor.

Horch’taki sıralı 8 gazlı motorun yerine, konsept otomobil 623 beygir gücünde bir elektrik motoruna ve çoğu arka bölmenin arkasında olmak üzere 80 kWh’lik bir aküye sahip. Bu, Porsche 911 benzeri bir arka ağırlık önyargısını 60-40 yapar, yani Skysphere’i daha önce yapılmış olsaydı yanlara çekmenin kolay olacağı anlamına gelir. Ayrıca, yaklaşık 4 saniyede 60 MPH’ye çıkarmaya yetecek 553 fit pound tork sağlar. Aynı zamanda, Euro WLPT döngüsünde yaklaşık 310 mil veya EPA açısından daha az gidecek.

İç mekan, modern elektronik konforlarla 1930’ların Art Deco mimarisini (Horch dönemine uygun) çağrıştırmayı amaçlıyor. Kol dayama yerlerinde büyük dokunmatik ekranların yanı sıra Honda E gibi tam bir gösterge paneli ekranına sahiptir. Keskin açılı, minimalist iç mekan, Seviye 4 otonom çalışma için tasarlanmıştır, böylece GT modunda rahatlayabilir ve roadster destekli bir eğlencenin tadını çıkarmak istediğinizde kontrolü elinize alabilirsiniz.

blank

Skysphere’in en benzersiz (belki de son derece gerçekçi olmayan) özelliği, değişken dingil mesafesidir (yukarıda). Elektrikli motorlar, onu uzun dingil mesafeli grand touring EV’den oldukça kısa ve alçak bir roadster’a taşıyan teleskopik bir yapıyı çalıştırıyor. Ayrıca GT modunda kapalı ve roadster formunda açılan aktif aerodinamiği kullanır. Etkinleştirildiğinde, ekstra yere basma kuvveti için arabanın altına hava verirler.

Roadster modunda direksiyon simidi ve pedalları ileri iterek ve yolcu koltuğunu arkaya doğru iterek iç mekan da dönüşüyor, gösterge paneli daha sürücü merkezli bir gösterge paneli olmak için öne doğru hareket ediyor. EV’nin sportif doğasına rağmen, özel bagaj ve iki golf sopası seti için alana sahiptir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Audi’nin Skysphere Konsepti EV Roadster Tanıtıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

SKODA Daha Teknolojik ve Daha Çarpıcı Yeni KAROQ’yu Tanıttı

SKODA Daha Teknolojik ve Daha Çarpıcı Yeni KAROQ’yu Tanıttı: ŠKODA, KAROQ modelini ilk kez tanıtılmasından …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör