Çin, İnsanlı Ay Görevleri İçin Bir Lander Üzerinde Çalışıyor

blank
Çin, İnsanlı Ay Görevleri İçin Bir Lander Üzerinde Çalışıyor

İçerik: Çin, İnsanlı Ay Görevleri İçin Bir Lander Üzerinde Çalışıyor

Çin, İnsanlı Ay Görevleri İçin Bir Lander Üzerinde Çalışıyor:

Çin’in Ay’a yapacağı misyonlarla ilgili iddialı planları yeni değil. Ocak 2019’da Çin, Ay’ın uzak tarafına, yani doğal uydunun Dünya’dan uzağa bakan bölümüne bir sonda indiren ilk ülke olma özelliğini zaten kazanmıştı. Şimdi, iki yıl sonra, Çin’in Ay seyahati konusunda ufkunu genişletmeye hazır olduğu ve Ay’a insanlı inişi mümkün kılmak için aktif adımlar attığı görülüyor. Xiamen Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Okulu tarafından 1 Temmuz’da yayınlanan kısa bir haber raporu, ülkenin “ay misyonları için insan iniş sistemi” geliştirmeyi amaçladığına işaret etti.

Rapor (Space News aracılığıyla), aya iniş projesine “ulusal bir strateji” olarak atıfta bulunuyor ve ayrıca çeşitli müttefik projelere başkanlık eden önemli kişileri de adlandırıyor. Orijinal haber raporu, ilgili taraflarca yapılan akademik bir ziyaretin arka planında yayınlandı.

Devlete ait uzay ve savunma yüklenicisi China Aerospace Science and Technology’nin bir kanadı olan Çin Uzay Teknolojileri Akademisi’nin (CAST) birkaç üyesi, insanlar için yeni bir fırlatma aracı üzerinde çalışıyor. Çin’in Ay görevi planları.
Rapora göre toplantı, iniş aracının gelişimi için hangi planların saklandığını açıklamadı, ancak “mevcut ilerleme ve insan aya iniş için gelecek planları” tartışıldı. Ülkenin fırlatma araçları geliştirme ve test etme geçmişi olmasına rağmen, bunu “ulusal bir strateji” olarak kabul etmek, projeye verilen önemi ortaya koyuyor.

Bu yılın başlarında, Mart ayında Çin, ay projelerine uygun iki süper ağır fırlatma aracı çeşidi üzerinde çalıştıklarını da açıklamıştı. Çin Fırlatma Aracı Teknolojisi Akademisi (CALT), önümüzdeki beş yıl içinde, yeni nesil bir mürettebat fırlatma aracının yanı sıra bir ağır fırlatma aracı geliştireceğini söyledi.

Çin’in Mart ayında onaylanan 2021-2025 için 14. Beş Yıllık Planı, belirli bir insanlı Ay iniş projesi içermiyordu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, İnsanlı Ay Görevleri İçin Bir Lander Üzerinde Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör