Google, Kullanıcı Verilerini Satan Bir Şirketi Engelledi

blank
Google, Kullanıcı Verilerini Satan Bir Şirketi Engelledi

İçerik: Google, Kullanıcı Verilerini Satan Bir Şirketi Engelledi

Google, Kullanıcı Verilerini Satan Bir Şirketi Engelledi.

Anakart raporlarına göre Google, Android kullanıcılarının konum verilerini yakalayan ve satan bir şirket olan SafeGraph’ı yasakladı. Şirketin yazılım geliştirme kitini (SDK) kullanan Android geliştiricilerine, SafeGraph’ın konum toplama araçlarını uygulamalarından kaldırmaları veya Play Store’dan olası çıkarılmalarla karşılaşmaları için yedi gün verildi.

SafeGraph’ın elde ettiği verilerin bir kısmı, SDK’dan yararlanan uygulamalardandı. Pek çok kişi şirketlerin verilerini nasıl kullandıklarının farkında olmasa da, uygulamalar kullanıcı konumlarını takip edebildi.

Google, çekiciyi Haziran başında SafeGraph’a indirdi. Herhangi bir uygulamanın hala SDK’yı kullanıp kullanmadığı veya Google’ın SafeGuard’ın eklentilerini kaldırmayan geliştiricilere karşı önlem alıp almadığı net değil. Engadget, yorum için Google ile iletişime geçti.

Bağlamla, sözde anonimleştirilmiş olsalar bile, konum verilerini kullanan kişiler hakkında ayrıntılar bulmak mümkündür. SafeGraph’tan satın alınan Data Anakart, kullanıcıların ilgi alanları arasındaki hareketini gösterdi. Rapora göre şirket, konum verilerini artırmak için diğer şirketlerden ikincil bilgiler de satıyor. Diğer veri kümelerinin, ABD’de mülk sahibi kişilerin adlarını içerdiği ve bu kişilerin bireysel kullanıcılarla ilgili ayrıntıları ortaya çıkarabileceği söyleniyor.

SafeGraph’ın konum verilerini, bunun için ödeme yapmak isteyen neredeyse herkese sattığı bildiriliyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin SafeGraph’ın müşterileri arasında olduğu söylenirken, New York Times, COVID-19 kısıtlamaları gevşetildikten sonra insanların nerede toplandığını gösteren bir proje için SafeGraph verilerini kullandı. Yayın, Anakarta konum verilerini topladığını söyledi.

Şubat ayında Google, Venntel adlı bir şirkete bağlı olan Predicio’ya karşı da benzer bir işlem yapmıştı. Geçen yıl ortaya çıkan kamu sözleşmeleri, ABD Gümrük ve Sınır Korumasının, bildirildiğine göre garantisiz telefon takibi için Venntel’den veri satın aldığını gösterdi. Google ve Apple, geçen Aralık ayında başka bir konum verisi komisyoncusu olan X-Mode’u yasakladı. Konum verisi komisyoncuları bazen uygulama geliştiricilerine, bilgileri satabilmeleri için izleme kodlarını kullanmaları için ödeme yapar ve bu da Google’ın kurallarını ihlal eder.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google, Kullanıcı Verilerini Satan Bir Şirketi Engelledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör