Çin’de Yeni Titanosaur Fosilleri Keşfedildi

blank
Çin'de Yeni Titanosaur Fosilleri Keşfedildi

İçerik: Çin’de Yeni Titanosaur Fosilleri Keşfedildi

Çin’de Yeni Titanosaur Fosilleri Keşfedildi:

Çinli araştırmacılar, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Hami (Dune) pterosaur faunasında ilk kez büyük dev dinozorların fosillerini keşfettiler. Konuyla ilgili makale Nature dergisine bağlı uluslararası akademik yayın olan Scientific Reports’ta yayınlandı. Dergide yer alan bilgilere göre, keşfedilen 3 dinozor fosili, sauropod Somphospondyli türüne ait. Araştırmacılar yeni keşfedilen dinozorlara “Çin İpek Yolu Titanozoru ve Sincan Hami Titanozoru” adını verdiler.

2006’dan beri, Çin Bilimler Akademisi’nden bir ekip, Hami’deki Gobi sahasında bilimsel keşifler gerçekleştirdi ve nadir bulunan Hami pterosaur faunasını keşfetti. Bu bölge artık dünyanın en büyük ve en yoğun pterosaur fosillerinin bulunduğu bölge haline geldi. Bir zamanlar burada yüz milyonlarca pterosaur yaşadı.

blank

Dinozorlarla aynı zamanda yaşamasına rağmen, pterosaur faunası dinozor olarak kabul edilmez. Keşif ekibinin başkanı Wang Xiaolin, incelenen sauropod dinozor fosillerinin 130 ila 120 milyon yıllık olduğunu ve Hami pterosaur faunasında keşfedilen ilk pterosaur olmayan omurgalı fosilleri olduğunu ve üç örneğin bulunduğu konumların yer aldığını belirtti. bulunanlar yaklaşık 2-5 kilometre uzaklıktadır.

Fosillerin açıkta kalan yüzeyinin aşınması nedeniyle, üç örnekte kırık yüzeyli vertebra gövdelerinin sadece bir kısmı kalmıştır. Örneklerden ikisi Çin İpek Yolu Titanosaur’u ve Sincan Hami Titanosaur’u olarak adlandırıldı. Çin İpek Yolu Titanosaurunun altı boyun omurunun toplam uzunluğu yaklaşık 3 metredir. Araştırmacılar, Çin İpek Yolu Titanosaurunun vücut uzunluğunun 20 metreden fazla olduğunu tahmin ediyor. Ayrıca araştırmacılar, Hami firavununun vücut uzunluğunun yaklaşık 17 metre olduğunu tahmin ediyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’de Yeni Titanosaur Fosilleri Keşfedildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin’in Robot Endüstrisi Her Yıl Yüzde 20 Büyüyecek

Çin’in Robot Endüstrisi Her Yıl Yüzde 20 Büyüyecek: Yakın zamanda yayınlanan “14. “Beş Yıllık Planda …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör