Orman Yangınları ve İklim Değişikliği Astımı Tetikleyebilir

blank
Orman Yangınları ve İklim Değişikliği Astımı Tetikleyebilir

İçerik: Orman Yangınları ve İklim Değişikliği Astımı Tetikleyebilir

Orman Yangınları ve İklim Değişikliği Astımı Tetikleyebilir: İklim değişikliği çevre ve halk sağlığımız için ciddi bir sorundur. İklim değişikliği sağlık için büyük bir tehdittir ve bazı hastalıkları tetikleyebilir. Ülkemizde son dönemde meydana gelen orman yangınları, kötü hava koşulları nedeniyle astım hastalarının semptomlarının alevlenmesine ve ekosisteme verdiği zararlara neden olabilmektedir. İstanbul Alerji, Alerji ve Astım Derneği Kurucusu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, iklim değişikliği ve orman yangınlarının alerjik hastalıklar ve astımda oluşturduğu riskleri detaylı olarak anlattı.

İklim Değişikliğinin Astımlılar Üzerindeki Etkisi
İklim değişikliği, birçok ormanın orman yangınlarına karşı savunmasızlığını artırıyor. Ülkemizde son dönemde artış gösteren orman yangınları, iklim değişikliğinin sonuçlarının hissedilmesine neden olmuştur. Artan sayıda orman yangını, astım da dahil olmak üzere solunum yolu hastalıklarının gelişimine de katkıda bulunabilir. Bu, özellikle akciğerlerinin küçük yüzey alanı nedeniyle çocuklarda önemlidir. Sadece az miktarda orman yangını hava kirliliğine maruz kalmanın solunum sağlığı üzerinde tehlikeli etkileri olabilir.

Orman yangını dumanı partikül madde, karbon monoksit, nitrojen oksitler ve (ozon öncüleri olan) çeşitli uçucu organik bileşikler içerir ve hem yerel olarak hem de yangınların rüzgar yönündeki bölgelerinde hava kalitesini önemli ölçüde azaltabilir.

İklim Değişikliği Hastalıkları Tetikleyebilir
iklim değişikliği; hava kirliliğini, vektör kaynaklı hastalıkları, alerjenleri, su kalitesini, su ve gıda tedarikini, çevresel bozulmayı, aşırı ısıyı ve şiddetli hava koşullarını etkileyecektir. Tüm bu değişiklikler sağlık için ciddi bir tehdittir. Yüksek sıcaklıklar, sağlıksız hava ve su kirleticilerinin konsantrasyonlarını artırabilir. Bunlara ek olarak, iklim değişikliğinin çevresel sonuçları arasında; ısı dalgaları, yağıştaki değişiklikler (sel ve kuraklık), daha yoğun fırtınalar ve kötüleşen hava kalitesi. Kötü hava kalitesi, özellikle çocuklarda astım için bir tetikleyicidir. Ayrıca iklim değişikliğinin neden olduğu diğer durumlar da hem astımın hem de diğer alerjik hastalıkların tetiklenmesinde önemli rol oynamaktadır.

İklim değişikliği, önceden var olan solunum yolu hastalıklarına doğrudan neden olarak veya şiddetlendirerek; Solunum yolu hastalıkları için risk faktörlerine maruziyeti artırarak solunum sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. İklim değişikliği, astım gibi kronik solunum yolu hastalıklarına neden olabilen ve ağırlaştırabilen su ve hava kirliliğini artırır. İklim değişikliğinden kaynaklanan yükselen sıcaklıklar, yer seviyesindeki ozonun artmasına neden olarak hava yolu iltihabına neden olur ve akciğer dokusuna zarar verir. Artan yer seviyesindeki ozonu astımlı insanlar için zararlı olabilir. Yer seviyesindeki ozona karşı en savunmasız insanlar, özellikle çocuklar; yaşlılar, akciğer hastalığı olan kişiler veya aktif olarak dışarıda olan kişiler. Çocuklar yer seviyesindeki ozon için en büyük risk altındadır ve yetişkinlere göre astıma yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Orman Yangınları ve İklim Değişikliği Astımı Tetikleyebilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, Delta Varyantı Nedeniyle Epidemi İlan Edecek

Çin, Delta Varyantı Nedeniyle Epidemi İlan Edecek: Çin’de uzun bir aradan sonra vakalar yeniden artmaya …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör