Boeing Astronot Kapsülü, Valve Sorunu Tarafından Durduruldu

blank
Boeing Astronot Kapsülü, Valve Sorunu Tarafından Durduruldu

İçerik: Boeing Astronot Kapsülü, Valve Sorunu Tarafından Durduruldu

Boeing Astronot Kapsülü, Valve Sorunu Tarafından Durduruldu:

Boeing’in astronot kapsülü, can sıkıcı bir valf sorunu nedeniyle aylarca ve muhtemelen gelecek yıla kadar topraklanmış durumda.

Boeing ve NASA yetkilileri Cuma günü, Starliner kapsülünün roketinin tepesinden çıkarılacağını ve daha kapsamlı onarımlar için Kennedy Uzay Merkezi hangarına iade edileceğini söyledi.

Starliner, geçen hafta Uluslararası Uzay İstasyonuna tekrarlanan bir test uçuşunda patlamaya hazırdı – bir manken taşıyordu, ancak astronot yoktu – sorun ortaya çıktığında. Benzer bir kapsül, 2019’da uzay istasyonuna ulaşmasını engelleyen yazılım sorunlarıyla boğuştu. Boeing’in ticari ekip programının başkan yardımcısı ve program yöneticisi John Vollmer, “Açıkça hayal kırıklığına uğradık” dedi. “Uçmaya hazır olduğumuzda bu testi uçuracağız ve bunu yapmak güvenli.”

NASA’nın insan keşif ofisi başkanı Kathy Lueders, “Bu demo görevlerinin bizim için neden bu kadar önemli olduğuna dair bir başka örnek…

Boeing’in performansı, NASA’nın diğer sözleşmeli taksi hizmeti olan SpaceX’in performansıyla tam bir tezat oluşturuyor. SpaceX, bir yıldan biraz fazla bir süre içinde uzay istasyonuna 10 astronot uçurdu ve dördü Ekim sonunda şirketin Dragon kapsülünde fırlatılacak. Elon Musk’ın şirketi, ikisi yarışmanın birincisi olan üç konukla yörüngeye bir milyarderi fırlattığı gelecek ay bir ilki daha işaretleyecek. Vollmer, havadaki nemin bir şekilde kapsülün tahrik sistemindeki 13 valfe sızdığını söyledi. Bu nem, 3 Ağustos fırlatma girişiminden önce vanaların gerektiği gibi açılmasını önleyen aşındırıcı bir yakıt yakan kimyasalla birleşti.

Cuma günü itibariyle, vanalardan dokuzu tamir edilmişti. Diğer dördü daha invaziv çalışma gerektirir.

Şiddetli bir fırtınadan gelen yağmur, kapsülün bazı iticilerini pedde deldi, ancak mühendisler bunun valflerin yapışmasına neden olan aynı nem olduğuna inanmıyorlar. Mühendisler, nemin oraya nasıl ve ne zaman geldiğini belirlemeye çalışıyorlar; Vollmer, montaj sırasında veya çok daha sonra olabileceğini söyledi. Söz konusu 13, kapsülü uygun yörüngeye ve uzay istasyonuna götürmek ve ayrıca atmosfere yeniden girmek için gereken iticilere bağlı düzinelerce valf arasında yer alıyor. uçuş sonunda. Vollmer, tüm valflerin beş hafta önce iyi çalıştığını ve 2019 test uçuşunda iyi performans gösterdiğini söyledi.

Vollmer, valflerin değiştirilmesinin veya hatta yeniden tasarlanmasının gerekip gerekmediğini bilmek için çok erken olduğunu söyledi. Aerojet Rocketdyne, tahrik sisteminin geri kalanıyla birlikte valfleri sağladı.

Tüm belirsizlik göz önüne alındığında, Vollmer, Starliner’ın başka bir fırlatma girişimi için ne zaman hazır olabileceğini söylemek konusunda isteksizdi. Boeing’in diğer uzay istasyonu trafiğinin yanı sıra, Ekim ayında aynı rampadan aynı tür roketle fırlatılması gereken bir NASA asteroit görevi üzerinde çalışması gerekecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Boeing Astronot Kapsülü, Valve Sorunu Tarafından Durduruldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör