İsviçre Üniversitesi Pi Hesaplama Rekorunu Kırdığını İddia Etti

blank
İsviçre'de Bir Üniversite Pi Sayısı Rekorunu Kırdığını İddia Etti

İçerik: İsviçre Üniversitesi Pi Hesaplama Rekorunu Kırdığını İddia Etti

İsviçre Üniversitesi Pi Hesaplama Rekorunu Kırdığını İddia Etti:

Çoğu insan Pi’nin değerini 3.1416 olarak bilir, ancak araştırmacılar en doğru hesaplamayı bulmaya çalıştıkça yıllar geçtikçe daha da uzar. İsviçre’deki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Graubünden’den bir ekip şimdi matematiksel sabit için dünya rekorunu kırdığını iddia ediyor: Pi’nin 62,8 trilyon basamağı hesapladığını söyledi. Mevcut rekor sahibi Timothy Mullican, 50 trilyon basamağa kadar hesapladı ve geçen yılki çalışmasıyla tanındı.

İsviçre üniversitesine göre, ekibinin yeni değeri hesaplaması 108 gün 9 saat sürdü. Bu, Mullican’ın çabalarından 3,5 kat daha hızlı ve Google’ın 2019’da belirlediği rekorun neredeyse iki katı. Birkaç yıl önce, Emma Haruka Iwao ve meslektaşları, 121 içindeki 31.415.926.535.897 Pi’yi hesaplamak için 25 Google Cloud sanal makinesinin gücünü kullandı. günler.

The Register’ın açıkladığı gibi İsviçreli ekip, 1 TB RAM’e sahip iki adet 32 ​​çekirdekli AMD Epyc 7542 işlemci ve y-Cruncher adlı bir program tarafından desteklenen bir teçhizat kullandı. Kurulumunda, her biri 16 TB depolama alanına sahip 38 sabit sürücü vardı, bunların 34’ü işlem için, dördü ise Pi’nin yeni değerini depolamak için kullanıldı. Ekip, hızları süreci daha hızlı hale getirmesine rağmen SSD’leri kullanmadı, çünkü Pi hesaplaması için gereken çok sayıda yazma döngüsü, SSD’lerde ucuz olmayan yüksek aşınma ve yıpranma ile sonuçlanacaktı. Üniversite, sınırlı bütçe ve kaynaklarla son derece bellek yoğun bir hesaplama yapmanın mümkün olduğunu göstermek istediği için bu işe yaramazdı. Guinness henüz yeni rekoru doğrulamadı, ancak onaylandıktan sonra üniversite Pi’nin yeni ve genişletilmiş değerini yayınlamayı planlıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İsviçre Üniversitesi Pi Hesaplama Rekorunu Kırdığını İddia Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör