Qualcomm İlk 5G Özellikli Drone’unu Tanıttı

blank
Qualcomm İlk 5G Özellikli Drone'unu Tanıttı

İçerik: Qualcomm İlk 5G Özellikli Drone’unu Tanıttı

Qualcomm İlk 5G Özellikli Drone’unu Tanıttı:

Qualcomm, özel Flight RB5 5G platformunda kurulabilecek drone türlerini gösteriyor. Yonga üreticisi, geçen yazdan bu yana sözünü ettiği en son bağlantı ve işleme teknolojilerini içeren yeni bir referans tasarım yayınladı. Bu, 30 FPS’de 200 megapiksel fotoğraf ve 8K video çekebilen Qualcomm Spectra 480 Görüntü Sinyal İşlemcisi ile donatılmış yukarıdaki dış iskelettir. Ayrıca drone, HDR desteği ile 120 FPS’de 4K kayıt yapabiliyor.

Flight RB5 5G platformu özünde QRB5165 işlemciyi ve Snapdragon 865 CPU’yu temel alan Kryo 585 CPU ve Adreno 650 GPU’yu kullanıyor. AI geliştirmeleri, Hexagon 698 DSP’deki Hexagon Tensör Hızlandırıcısı aracılığıyla gelir. Platformu kullanan üçüncü taraflar ayrıca sinirsel işleme, bilgisayarla görme ve multimedya uygulamaları için üçlü yazılım geliştirme kitine de erişebilecek.

Adından da anlaşılacağı gibi, Qualcomm’un drone platformu, mmWave ve 6 GHz altı bantlar dahil olmak üzere 5G bağlantısı ve WiFi 6 desteği içeriyor. Her iki kullanım durumu da, malların teslimi ve nakliyesinden havadaki ışık gösterilerine ve askeri savaşa kadar endüstriler arasında araştırılıyor. Referans drone, 3. çeyreğin son gönderim tarihinden önce, ModalAI’de 400 $ sans 5G ve 500 $ ile 5G için ön sipariş vermeye hazır. İlgilenenlerin ayrıca rezerve etmek için 1.000 $ depozito yatırmaları gerekecek.

Makro düzeyde Qualcomm, özel platformun en yeni mobil çiplerinin gücünden yararlanarak drone gelişimini hızlandırabileceğini umuyor. Bu, şirket için bir deney olmaktan çok uzak. Ağırlığını 2015’te dronların arkasına attı ve daha yakın zamanda robotik alanına girdi. Geçen yıl şirket, her iki alanı da RB5 platformu altında birleştirdi ve şimdi çalışmalarını hava İHA’ları üzerinde yoğunlaştırıyor. Şirketlere drone tasarımlarını temel alacakları bir referans vermek, uzun süredir devam eden projesinde tekerleklerin (veya pervanelerin) dönmesine yardımcı olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Qualcomm İlk 5G Özellikli Drone’unu Tanıttı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı: Intel Çarşamba günü, 2021’in benzeri görülmemiş talep ve tedarik …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör